اختلاف اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر سر عضویت کشور فلسطینی

حق نشر عکس AFP
Image caption محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در ماه سپتامبر تقاضای عضویت فلسطینی ها را به طور رسمی ارائه داد

اعضای یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل نتوانستند در مورد درخواست فلسطینی ها برای عضویت در این سازمان به توافق برسد.

این کمیته گزارشی را تنظیم و تایید کرده که تنها حاکی از اختلافات عمیق در این شورا برای عضویت کامل فلسطینی هاست و هیچ توصیه خاصی برای حل این اختلاف و پذیرش درخواست فلسطینی ها ندارد.

موضوع درخواست فلسطینی ها اکنون به طور رسمی به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد اما تصمیم این کمیته نشانگر شکست تلاش فلسطینی ها دست کم در مقطع کنونی است.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل می گوید اقدام بعدی بستگی به فلسطینی ها دارد که آیا طی هفته ها و ماه های آینده دوباره درخواست خود را برای عضویت کامل در شورای امنیت مطرح کنند یا تنها راضی شوند وضعیت خود را به عنوان کشور ناظر غیر عضو در سازمان ملل ارتقا دهند.

به گفته خبرنگار بی بی سی اگرچه بحث ها بر این موضوع متمرکز بود که آیا فلسطینی ها واجد شرایط عضویت هستند یا نه، دیپلمات ها گفتند که این تصمیم برای خیلی از کشورها، در نهایت یک تصمیم سیاسی بود.

خبرنگار بی بی سی می گوید این امر انعکاس دیدگاه های متفاوت در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطینی هاست.

خوزه فیلیپه مورائس کابرال، نماینده پرتغال بعد از جلسه این کمیته گفت: "شورای امنیت این گزارش را دریافت می کند و هر گونه ابتکار عملی در این زمینه را بررسی خواهد کرد."

به گفته خبرنگار بی بی سی، از آنجا که آمریکا گفته بود درخواست فلسطینی ها را وتو می کند، فلسطینی ها هیچگاه انتظار نداشتند بتوانند نظر موافق اعضای شورای امنیت را جلب کنند. اما آنها امیدوار بودند ۹ رای لازم برای تصویب یک قطعنامه را به دست آورند و مشخص شود که آمریکا مانع اصلی در راه عضویت آنهاست.

اگرچه کشورهای اروپایی عضو شورای امنیت از فلسطینی ها طرفداری می کنند، در عین حال با نگرانی های آمریکا در این مورد همداستان هستند که تقاضای فلسطینی ها ممکن است به احیای مذاکرات صلح با اسرائیل لطمه بزند و خشونت ها را در منطقه شعله‌ور کند. این مذاکرات تحت رهبری آمریکا صورت گرفته است.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در ماه سپتامبر تقاضای عضویت در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل را به این سازمان تحویل داد.

دو هفته قبل، اعضای سازمان ‌آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) در نشست خود در پاریس به عضویت تشکیلات خودگردان فلسطینی به عنوان عضو کامل این نهاد وابسته به سازمان ملل رای مثبت دادند.

در رای‌گیری یونسکو، ۱۰۷ کشور به نفع عضویت فلسطینی ها، ۱۴ کشور رای منفی و ۵۲ کشور هم رای ممتنع دادند.

تقریبا تمام کشورهای عربی، آمریکای لاتین، آفریقایی و آسیایی به عضویت فلسطینی ها رای مثبت دادند. فرانسه بر خلاف آن که قبلا در مورد این اقدام فلسطینی ها ابراز تردید کرده بود، به عضویت فلسطینی ها رای مثبت داد. بریتانیا و ژاپن در این رای گیری، رای ممتنع دادند.

اسرائیل، آمریکا، استرالیا، کانادا و آلمان هم از جمله کشورهایی هستند که رای منفی دادند.

اسرائیل در واکنش به اقدام یونسکو گفت که این مساله به فرصت ها برای ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه آسیب می رساند و اعلام کرد که پرداخت سالانه منابع مالی به یونسکو را متوقف می‌کند.

آمریکا هم گفت که پرداخت کمک‌های مالی به یونسکو را لغو می‌کند. این کمک‌های مالی حدود ۶۰ میلیون دلار ارزش داشت.

مطالب مرتبط