اتحادیه عرب عضویت سوریه را تعلیق کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اتحادیه عرب اعلام کرد تا زمانی که سوریه طرح اعراب را برای توقف سرکوب مرگبار مخالفان سیاسی اجرا نکند، هیئت سوری حق حضور در نشستهای اتحادیه عرب را نخواهد داشت.

سوریه در واکنش به تعلیق فعالیتش اعلام کرد که طرح پیشنهادی اتحادیه عرب را اجرا کرده ولی این سازمان به درخواست آمریکا رای به مجازاتش داده است.

یوسف احمد، نماینده سوریه در اتحادیه عرب گفت: "تصمیمی که امروز گرفته شد، غیر قانونی و نقض کننده منشور اتحادیه عرب و مغایر با سیستم داخلی این اتحادیه بود. در هر دو مورد، ذکر شده که تعلیق هر عضوی از اتحادیه عرب باید ابتدا در سطح کمیته مخصوص تصویب شود و بعد از آن هم نیاز به اجماع تمام اعضا دارد، نه رای اکثریت. تصمیم امروز از نظر من اعلام مرگ تصور همکاری میان اعراب بود. و اعلام آشکار این موضوع که اتحادیه عرب تنها با دستور آمریکا و غربی ها اداره می شود."

این تصمیم در نشست امروز وزیران خارجه دولتهای عضو اتحادیه عرب در قاهره گرفته شد.

این جلسه پس از آن برگزار شد که دولت آقای اسد در دوم نوامبر طرح پیشنهادی اتحادیه عرب برای پایان دادن به مناقشه خونین هشت ماهه سوریه را پذیرفت، اما همچنان به کشتار معترضان در شهرهای مختلف ادامه داد.

از روز گذشته نیز تظاهرکنندگان در راهپیمایی های خود خواهان تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب شدند.

هنگام ورود وزرای خارجه عرب به مقر این سازمان در قاهره نیز حدود یکصد معترض همین درخواست را تکرار کردند. آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "آزادی برای مردم سوریه" و "رهبران عرب آشغال اند".

این مخالفان همچنین علیه حکومت بشار اسد شعار می دادند.

بنا به گزارشها، وزرای خارجه اتحادیه عرب در جلسه امروز تحریمهایی دیپلماتیک و اقتصادی نیز علیه سوریه وضع کرده اند. بعلاوه قرار شده است که اتحادیه عرب به رایزنی با مخالفان سیاسی بشار اسد ادامه دهد و برای پایان دادن به این مناقشه، با سازمان ملل متحد گفتگو کند.

وزیر خارجه قطر اعلام کرد که از اعضای اتحادیه عرب خواسته شد که سفرای خود را از دمشق فرا بخوانند.

به گفته او، ۱۸ کشور به تعلیق فعالیتهای هیات سوریه رای مثبت دادند، ولی لبنان، سوریه و یمن رای منفی دادند و عراق نیز رای ممتنع داد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از رای اتحادیه عرب استقبال کرد و آن را همسو با تلاشهای بین المللی برای انزوای حکومت سوریه دانست.

در حالی که تنها ۱۲ روز از ماه نوامبر می گذرد، به نظر می رسد که این ماه، خونین ترین ماه طی قیام هشت ماهه سوریها باشد. گزارش شده است که بیش از ۲۵۰ نفر تاکنون در ماه نوامبر کشته شده اند.

بنا به اعلام سازمان ملل، از ۱۵ مارس گذشته که اعتراض عمومی با بازداشت و شکنجه چند نوجوان شعارنویس ضد بشار اسد در درعا آغاز شد، دستکم ۳۵۰۰ نفر کشته شده اند.

شدت سرکوب در شهر حمص بیشتر است، زیرا نیروهای بشار اسد می ترسند این شهر به یک بنغازی در سوریه تبدیل شود.

در فوریه گذشته که مردم لیبی در بنغازی قیام کردند، این شهر شرقی را به پایگاهی برای تصرف کل کشور و پایان دادن به چهار دهه حکومت دیکتاتورشان تبدیل کردند.

سرکوب مرگبار مخالفان، محکومیت بین المللی را برای بشار اسد و حکومت به همراه داشته، ولی به نظر می رسد هنوز او زمام امور را کاملا در دست دارد.

مطالب مرتبط