عملیات ویژه پلیس برزیل علیه قاچاقچیان مواد مخدر در زاغه‌ها

عملیات پلیس در برزیل حق نشر عکس Reuters
Image caption هلی کوپترها و خودروهای زره پوش از نیروهای پلیس در جریان این عملیات پشتیبانی می کردند

پلیس برزیل اعلام کرده است که عملیات خود را در بزرگترین منطقه زاغه نشین شهر ریودوژانیرو تکمیل کرده است.

صبح امروز صدها نفر از نیروهای ویژه پلیس و کماندوهای نیروی دریایی برزیل که از حمایت خودروهای زره پوش و هلی کوپترها برخوردار بودند، وارد منطقه روسینیا در پایتخت برزیل شدند.

رییس پلیس این منطقه اعلام کرده که در حین انجام عملیات "هیچ اتفاقی خاصی روی نداده و هیچ گلوله ای شلیک نشده است".

پلیس برزیل در تلاش است تا از طریق این عملیات، بزرگترین منطقه زاغه نشین ریودوژانیرو را که محل استقرار بسیاری از گروههای تبهکار و قاچاقچیان مواد مخدر است، پیش از آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴ و المپیک ۲۰۱۶ میلادی پاکسازی کند.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون پلیس برزیل بیش از ۲۰ منطقه زاغه نشین را به اشغال خود درآورده است تا از فعالیت باندهای مواد مخدر در این مناطق جلوگیری کند.

'لحظه تاریخی'

آلبرتو پینیرو نتو، رییس نیروهای پلیس در این عملیات در یک کنفرانس خبری گفت: "خوشحالم اعلام کنم که ما اکنون کنترل مناطق روسینیا و ویدیگال را در دست گرفته ایم. هنوز اطلاع دقیقی در مورد سلاح های توقیف شده طی این عملیات در دست نداریم".

او همچنین از بازشدن خیابان هایی که برای انجام این عملیات به شکل موقت مسدود شده بودند خبر داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتقادهایی نیز درباره رفتار و نوع برخورد نیروهای پلیس در جریان این عملیات مطرح شده است

خبرگزاری فرانسه هم اعلام کرده است که ساکنان این منطقه از پنجره خانه هایشان شاهد پیشروی نیروهای پلیس در خیابان های خالی روسینیا بودند.

برخی از ساکنان این منطقه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از انجام این عملیات اعلام حمایت کرده اند و می گویند امیدوارند که با این حرکت شرایط زندگی در این مناطق بهبود یابد.

با این حال صدای شیون برخی از زنان منطقه همزمان با پیشروی پلیس در خیابان های روسینیا حکایت از نارضایتی بخشی دیگری از ساکنان این منطقه داشت.

پلیس پیش از انجام این عملیات اطلاع رسانی شفافی در مورد قصد خود برای ورود به منطقه روسینیا انجام داده بود.

بنا بر آمار رسمی، منطقه روسینیا محل سکونت حدود ۷۰ هزار نفر است. با این حال گمان می رود جمعیتی به مراتب بیشتر در این منطقه زندگی می کنند.

روز چهارشنبه پس از برپا شدن ایست های بازرسی توسط پلیس، برخی از ساکنان روسینیا خانه های خود را ترک کردند.

روز پنجشنبه هفته گذشته پلیس ریودوژانیرو موفق شد یکی از مشهورترین سرکرده های مواد مخدر به نام آنتونیو فرانچسکو بونفیم لوپز (معروف به نم) را در حالیکه سعی داشت با مخفی شدن در صندوق عقب یک اتومبیل از منطقه فرار کند دستگیر کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آنتونیو فرانچسکو بونفیم لوپز یکی از مشهورترین قاچاقچیان مواد مخدر در برزیل دو روز پیش از این عملیات دستگیر شده بود

بر اساس گزارش ها، راننده این اتومبیل قصد داشت با طرح ادعای مصنونیت دیپلماتیک از طریق جا زدن خود به جای سفیر جمهوری دموکراتیک کنگو از ایست بازرسی پلیس عبور کند.

او سپس به نیروهای پلیس پیشنهاد رشوه ۵۷۰ هزار دلاری را مطرح کرد اما پلیس این رشوه را نپذیرفت و با بازرسی صندوق عقب خودرو، فرد مظنون را دستگیر کرد.

"نم" یکی از مشهورترین قاچاقچیان مواد مخدر در برزیل است و دستگیری او در روز پنجشنبه، از سوی مقامات امنیتی به عنوان "لحظه ای تاریخی" توصیف شد.

در مرحله بعد، پلیس در مناطق زاغه نشین پایگاههای دائمی راه اندازی خواهد کرد و نیروهای آموزش دیده خود را در محله ها مستقر خواهد کرد.

مقام های شهری نیز موظف خواهند بود که برای فراهم کردن خدمات درمانی و برق رسانی به این مناطق اقدامات لازم را انجام دهند.

در مجموع با کاهش آمار جرم و جنایت در مناطق زاغه نشین، از عملیات پلیس در این مناطق استقبال شده است.

اما انتقادهایی نیز درباره رفتار و نوع برخورد نیروهای پلیس در جریان این عملیات مطرح شده است. بعضی از مردم می گویند پلیس رفتار خشونت آمیزی دارد و در مواردی سوء استفاده از قدرت نیز گزارش شده است.

مطالب مرتبط