'تولید نفت لیبی سال آینده به سطح پیش از شورش‌ها باز می‌گردد'

نفت لیبی حق نشر عکس Reuters
Image caption در جریان شورش مسلحانه اخیر در لیبی بیش از ۱۰ درصد از زیرساخت های بخش نفت در این کشور تخریب شد

مقامات در لیبی می گویند انتظار دارند میزان تولید نفت خام در این کشور تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی به سطح تولید آن پیش از شورش مسلحانه اخیر در این کشور بازگردد.

نوری بروین، رییس شرکت ملی نفت لیبی می گوید میزان تولید نفت خام در این کشور ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است و او انتظار دارد تا پایان سال آینده میلادی، ۲۰۰ هزار بشکه دیگر نیز بر میزان تولید روزانه نفت خام لیبی افزوده شود، تا به این ترتیب سطح تولید به یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

این مسئول شرکت ملی نفت لیبی گفته است که تعمیر زیر ساخت های بخش نفت در این کشور "صدها میلیون دلار" هزینه در بر خواهد داشت.

آقای بروین این سخنان را در یک اجلاس اقتصادی مربوط به صادرکنندگان گاز در قطر مطرح کرده است.

او در بخشی از سخنان خود در این مورد گفت: "تولید روزانه ما به ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است که از این میان ۱۴۰ هزار بشکه به پالایشگاههای محلی فرستاده می شود و مابقی آن به کشورهای دیگر صادر می شود".

شورش های اخیر در لیبی که به سقوط حکومت معمر قذافی، رهبر سابق لیبی منجر شد، تولید نفت را در این کشور تقریبا به حالت تعطیل درآورد.

آژانس بین المللی انرژی در پاریس، هفته گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که استخراج نفت در لیبی پس از تعمیر یکی از لوله های اصلی نفت، با سرعتی بیش از آنچه که انتظار می رفت ادامه یافته است.

بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، در جریان شورش مسلحانه اخیر در لیبی که هشت ماه به طول انجامید، بیش از ۱۰ درصد از زیرساخت های بخش نفت در این کشور عضو سازمان اوپک تخریب شده است.

مطالب مرتبط