امکان منع پذیرش مهاجرین تاجیک در روسیه

مهاجران تاجیک حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در روسیه موضوع منع کامل استفاده از نیروی کاری مهاجران تاجیک مطرح می‌شود

رئیس اداره نظارت بر اجرای حقوق مصرف کنندگان و بهداشت روسیه گفته است که بزودی موضوع منع استفاده از نیروی کار مهاجران تاجیک در روسیه مطرح خواهد شد.

گنادیی آنیشنکو این موضوع را در مصاحبه با خبرگزاری "اینترفاکس" روسیه در حالی مطرح کرده است که به گفته وی اخیراً در میان مهاجران تاجیک در روسیه موارد زیاد ابتلا به بیماریهای مسری، از جمله سل و ویروس اچ-ای-وی که منجر به ایدز می‌شود، آشکار شده است.

آقای آنیشنکو گفته است: “البته در چنین موارد، برای جلوگیری از افزایش این بیماریها در روسیه و تا زمان بهبودی وضع بهداشتی در تاجیکستان، منع کامل استفاده از نیروی کار از تاجیکستان مطرح می‌شود.”

این مسئول اداره نظارت بر حقوق مصرف کنندگان و حفظ بهداشت گفته است: "تنها در سال جاری ۱۸۸ نفر از شهروندان تاجیکستان که ۴۰ نفر از آنها مبتلا به ویروس اچ-ای-وی یا بیماری کمبود مصونیت بدن و حدود ۱۰۰ نفر از بیماران سل، از روسیه اخراج شده‌اند."

طبق اطلاع منابع مختلف، همه‌ساله از ۸۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون نفر از اتبای تاجیک برای دریافت جای کار به مناطق مختلف روسیه سفر می‌کنند.

کارشناسان بانک جهانی می‌گویند که مبالغی که این مهاجران همه‌ساله به تاجیکستان انتقال می‌دهند، معادل ۵۰ درصد میزان تولیدات ناخالص ملی در این کشور بوده است. به اعتقاد کارشناسان، این مبلغ عامل اصلی ثبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در تاجیکستان است.

اخیراً رحمت‌الله‌زایراف، رئیس حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان اظهار داشت که در صورت اخراج قسمی از این مهاجران به وطن، شدت بحران اقتصادی در این کشور افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر، بسیاری از صاحب‌نظران تاجیک بر این نظرند که دولت روسیه در واکنش به زندانی شدن خلبان روس در تاجیکستان میزان فشار بر مهاجران تاجیک در این کشور را افزایش خواهد داد.

ضمناً، اداره مهاجرت روسیه اعلام کرده است که حالا حدود ۳۰۰ تن از مهاجران کاری تاجیک برای اخراج از این کشور آماده هستند. صاحب‌نظران تاجیک حدس می‌زنند که در چند روز آینده این رقم بمراتب افزاش خواهد یافت.

اما، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، در صحبت با برخی از رسانه‌های کشورش بازداشت و اخراج مهاجران تاجیک از روسیه را به قضیه دادگاهی خلبان روس در تاجیکستان مربوط ندانسته است.

از جمله، پرزیدنت مدودف گفته است که “اخراج دهها مهاجران غیرقانون از روسیه به وطنشان تنها همزمان با دادگاه خلبانها اتّفاق افتاده است.”

آقای مدودف ضمن شرح زندانی شدن ولادیمیر سداونیچیی، خلبان روس، گفته است که حلّ این مسئله باید طبق قوانین تاجیکستان و سازشنامه‌های میان این دو کشور صورت بگیرد.

هرچند دمیتری مدودف افزوده است که حکم دادگاه در قبال دو خلبان تا اندازه‌ای "شبهه انگیز" است، ولی "به نظر من همه مهاجرانی که همواره دست به نقض قانون در روسیه می‌زنند، باید از کشور اخراج شوند.”

در همین حال، موضوع اخراج مهاجران کاری تاجیک از روسیه به وطن موجب واکنشهای مختلف برخی از احزاب سیاسی در این کشور شده است.

از جمله رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بروز بحران سیاسی فعلی را کوتاهی در فعالیت "تیم" رئیس جمهوری خواند.

محی الدین کبیری رهبر این حزب روز دوشنبه، ۱۴ نوامبر در یک نشست خبری در شهر دوشنبه گفت: "عملکردهای منفی تیم رئیس جمهوری تاجیکستان به ملت اثر جدی گذاشته است و در آینده در راه و روش دولت و جامعه باید تجدید نظر صورت بگیرد."

به گفته آقای کبیری مقامات دولت تاجیکستان سرگرم بنیاد بلندترین پایه پرچم در جهان یا بلندترین نشان دولتی شده و فراموش کردند که دولت این کشور تاب یک بحران کوچک را ندارد و این بحران می تواند منجر به بی ثباتی در داخل کشور شود.

او گفت در پارلمان تاجیکستان نیز بیشتر نمایندگان تا حال ماهیت مشکل میان تاجیکستان و روسیه را درک نکرده اند و نمی دانند که این وضع روی سرنوشت مهاجران تاجیک در روسیه و در مجموع روی وضعیت عمومی در تاجیکستان چه اثری خواهد گزاشت.

همچنین آقای کبیری گفت از وضعیت بحرانی مهاجران تاجیک در روسیه، که از نقاط فشار روسیه به تاجیکستان محسوب می شود، دولت تاجیکستان باید درس بگیرد و در داخل کشور برای اتباع خود اشتغال ایجاد کند.

او پیشنهاد کرد که در عوض بنیاد بزرگترین مسجد در آسیای میانه با سرمایه دولت قطر در شهر دوشنبه بهتر است ۱۰۰ کارخانه کوچک تولیدی فعال شود و بدین وسیله مشکل بیکاری در کشور تا اندازه ای حل شود.

همجنین مسعود صابراو، رئیس حزب دموکرات تاجیکستان، ضمن پخش بیانیه ای، گفته است که قضیه دادگاهی خلبانهای روس و استونی به وضعیت هزاران مهاجر تاجیک در روسیه تأثیرات ناگواری خواهد گذاشت.

بیانیه رئیس حزب دموکرات که عنوانی نمایندگان احزاب سیاسی مختلف روسیه ارائه شده است، پرسیده می‌شود که “ایا این آن موردی هست که برای اشتباه و سهو دولتداران شهروندان و یا یک ملت را گنهکار دانند؟ ”

رئیس حزب دموکرات تاجیکستان در بیانیه خویش با خطاب به نمایندگان احزاب سیاسی و جامعه شهروندی روسیه گفته است: "به خاطر وارد نکردن اخلال به دوستی پردوام میان دو دولت، دو ملت و طرحهای اقتصادی مشترَک جدید میان روسیه و تاجیکستان از ارزیابیها و شرح نادرست قضیه اخیر خودداری کنید."

در همین حال، مسئولان سفارت تاجیکستان در روسیه از افزایش موارد شکایت اتباع تاجیک در مورد نقض حقوق آنها در این کشور خبر می‌دهند.

برای رسیدگی به این شکایات مسئولان سفارتخانه ستاد ویژه‌ای را تأسیس داده‌اند که به صورت شبانه‌روزی فعال است.

مراد بوری بایف، مسئول دفتر مطبوعاتی این سفارتخانه، روز دوشنبه ۱۴ نوامبر، در یک گفتگوی تلفنی به بی بی سی گفت که در دو روز اخیر بسیاری از مهاجران کاری تاجیک در شهر مسکو و حومه پایتخت روسیه از بازداشت غیرقانونی خود از سوی مأموران انتظامی این کشور شکایت کرده‌اند.

برخی از نمایندگان سازمانهای مربوط به مهاجرت در روسیه نیز موارد افزایش بازداشت مهاجران تاجیک در روسیه را تأیید می‌کنند.

کرامت شریف اف، رئیس جنبش مهاجران تاجیک در روسیه می‌گوید که تحقیقات این سازمان حاکی از آن است که در چند روز اخیر بیش از ۴۰۰ نفر از مهاجران تاجیک تنها در شهر مسکو بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر، طبق اطلاع دفتر مطبوعاتی پارلمان تاجیکستان، شکورجان ظهوراف، رئیس مجلس نمایندگان، دستور داده است که به منظور تحقیق وضع مهاجران تاجیک در روسیه، چند گروه اعضای پارلمان به روسیه اعزام شوند.

مطالب مرتبط