ولید معلم: سناریو لیبی در سوریه تکرار نخواهد شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ولید معلم اقدام اتحادیه عرب را به عنوان "گامی خطرناک" تقبیح کرد

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه نسبت به اقدام اتحادیه عرب مبنی بر به تعلیق انداختن عضویت سوریه از این نهاد، واکنشی تند نشان داده است.

آقای معلم این اقدام اتحادیه عرب را به عنوان " گامی خطرناک" تقبیح کرد و گفت این تصمیمی غیرقانونی است که به تحریک آمریکا انجام گرفته شده است.

وزیر امور خارجه سوریه همچنین از حملات به سفارتخانه های خارجی که در پی اعلام این خبر صورت گرفت، عذرخواهی کرد.

در پی به تعلیق افتادن عضویت سوریه در اتحادیه اروپا سفارتخانه های ترکیه و عربستان سعودی در دمشق، دفتر کنسول افتخاری فرانسه در شهر لاذقیه و تعدادی از دفاتر کنسولی در شهر حلب شنبه شب ( ۱۲ نوامبر) مورد حمله قرار گرفت.

اتحادیه عرب روز شنبه عضویت سوریه را به دلیل ناکامی در اجرای طرح این اتحادیه در توقف خشونت علیه معترضان، به حال تعلیق در آورد.

وزیر خارجه سوریه گفت که کشورش از مواضعش کوتاه نخواهد آمد. آقای معلم همچنین ابراز اطمینان کرد که روسیه و چین علیرغم این اقدام اتحادیه عرب و تلاش های کشورهای غربی برای محکوم کردن سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، به حمایت از این کشور ادامه بدهند.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرده که: "سناریو لیبی تکرار نخواهد شد."

آقای معلم این سخنان را در آستانه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل ، پایتخت بلژیک، بیان کرده است. قرار است در این نشست درباره اعمال تحریم های بیشتر بر سوریه تصمیم گیری شود.

انتظار می رود تحریم های جدید بیشتر اشخاصی را شامل شود که در سرکوب معترضان سوری نقش دارند. همچنین گفته می شود این تحریم ها مانع از آن خواهد شد که سوریه از بانک سرمایه گذاری اروپا وامی دریافت کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه فرانسه گفته است وقت آن رسیده که حمایت بیشتری از غیرنظامیان سوری شود

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، گفته است که باید از غیرنظامیان سوری حمایت بیشتری شود.

آقای ژوپه همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته تا در این باره اقدام کند.

این در حالی است که دولت مصر اعلام کرده که با هر گونه دخالت خارجی در امور سوریه با هر توجیه یا بهانه‌ای مخالف است. وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای حفظ یکپارچگی سوریه را از اولویت‌های سیاست خارجی خود عنوان کرده است.

مصر از دولت بشار اسد خواسته است که به طرح پیشنهادی اتحادیه عرب برای توقف خشونت‌ها عمل کند تا این اتحادیه بتواند در تصمیم خود مبنی بر تعلیق سوریه از شرکت در نشست‌های آتی آن تجدید نظر کند.

دولت مصر این بیانیه را در شرایطی صادر کرده که گفته می‌شود رای اتحادیه عرب می‌تواند راه را برای مداخله خارجی در سوریه هموار کند.

واکنش ایران

در خبر دیگری در همین زمینه، وزارت خارجه ایران اقدام اتحادیه عرب در تعلیق عضویت سوریه را مورد انتقاد قرار داده است.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در مورد اقدام اتحادیه عرب در مورد تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه گفته است بیانیه اتحادیه عرب در قبال تحولات سوریه نه تنها کمکی به حل مسئله نمی کند، بلکه وضعیت را پیچیده تر خواهد کرد.

آقای مهمان پرست همچنین گفته است:"لازم است اقدامات مقتضی در راستای تداوم آرامش و ثبات در جهت بهره گیری از ظرفیت های گفتگو صورت گیرد."

سخنگوی وزارت خارجه ایران از "تلاش نیروهای فرامنطقه ای به منظور مداخله در سوریه" سخن گفته و صدور بیانیه اتحادیه عرب در این زمان را اقدامی "قابل تامل" خوانده است.

مطالب مرتبط