مسئول تشکیل دولت جدید ایتالیا کیست؟

ماریو مونتی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مونتی به دلیل برخوردش با کسانی که منافع شخصی خود را دنبال می کردند، به عنوان سوپر ماریو معروف شده است

ماریو مونتی که مامور شده دولت جدید ایتالیا را تشکیل دهد در تضاد کامل با سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر مستعفی، قرار دارد.

در حالی که برلوسکونی شخصیتی بحث برانگیز، پرماجرا و نه چندان محبوب از دیدگاه بازارهای اقتصادی بود، ماریو مونتی یک اقتصاددان معتبر و مرتبط با مقامات ارشد اتحادیه اروپاست.

او یک مذاکره کننده سرسخت و همچنین رئیس یک دانشگاه است و معروف است که برترین متفکران ایتالیا را آموزش داده است.

او تا پیش از این شخصیتی فراتر از سیاست در نظر گرفته می شد ولی اکنون، در شرایطی که وضعیت اقتصادی ایتالیا در شرایط بحرانی قرار است، مردم او را به عنوان مردی می بینند که می تواند کنترل اوضاع را به دست گیرد.

منافع شخصی

ماریو مونتی در سال ۱۹۴۳ در شهر وارسه در شمال ایتالیا به دنیا آمد. او در دانشگاه بوکونی در میلان و همچنین دانشگاه ییل در آمریکا در رشته اقتصاد تحصیل کرده است.

در دانشگاه ییل، استاد او جیمز توبین ابداع کننده "مالیات توبین" بود که به عنوان "مالیات رابین هود"‌ نیز معروف است. این شیوه ای از مالیات گیری از نقل و انتقالات مالی به منظور محدود کردن بورس بازی است.

او به مدت ۱۵ سال در دانشگاه تورین اقتصاد درس داد و پس از در سال ۱۹۸۴ به عنوان رئیس به دانشگاه بوکونی بازگشت.

در سال ۱۹۹۴ او به عنوان کمیسر اتحادیه اروپا در امور خدمات و بازار داخلی منصوب شد. در آن زمان سیلویو برلوسکونی که نخست وزیر ایتالیا بود، او را برای این شغل معرفی کرد.

در دومین دوره تصدی اش در کمیسیون اروپا (۱۹۹۹-۲۰۰۴) به دلیل نحوه برخورد با کسانی که منافع شخصی داشتند، به او لقب "سوپر ماریو" دادند.

به طور مثال او از ادغام دو شرکت جنرال الکتریک و هانی ول جلوگیری کرد و در مقابل بانک های قدرتمند منطقه ای در آلمان ایستاد.

او همچنین یک پرونده ضد تراست علیه شرکت مایکروسافت، به دلیل ادغام نرم افزار صدا و تصویر، تشکیل داد. در سال ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا شرکت مایکروسافت را ۴۹۷ میلیون یورو به دلیل آنچه سوء استفاده از موقعیت غالب آن شرکت در بازار خواند، جریمه کرد.

یکپارچگی اروپا

آقای مونتی برای دومین دوره کار در بروکسل از سوی ماسیمو دالما، نخست وزیر ایتالیا از جناح چپ میانه، معرفی شد. ولی تا سال ۲۰۰۴ آقای برلوسکونی دوباره به قدرت بازگشته بود. او از مونتی برای ادامه کارش در اتحادیه اروپا حمایت نکرد.

در سال ۲۰۰۵ آقای مونتی شرکت مشاوره ای بروگل مستقر در بروکسل را تاسیس کرد که حوزه تخصصی آن سیاست های اقتصادی بود. او سپس به دانشگاه بوکونی بازگشت.

او در سن ۶۸ سالگی از سوی اتحادیه اروپا مامور شد تا گزارشی درباره آینده بازار واحد این اتحادیه تهیه کند.

در سال ۲۰۱۰ آقای مونتی یکی از موسسان گروه اسپنلی بود که برای یکپارچه کردن بیشتر اروپا تلاش می کند.

روز یازدهم نوامبر ماریو مونتی به عنوان سناتور مادام العمر در پارلمان ایتالیا سوگند یاد کرد.

جرجیو ناپولیتانو رئیس جمهوری ایتالیا از آقای مونتی خواسته است تا دولت جدیدی را تشکیل دهد. در روزهای گذشته نرخ بهره ای که دولت ایتالیا باید به وام دهندگان بدهد بالا رفته است که نشان دهنده بدبینی موجود در بازار ها نسبت به توانایی این کشور برای بازپرداخت بدهی هایش است.

آقای مونتی متخصص اقتصاد است ولی در صورتی که به عنوان نخست وزیر ایتالیا انتخاب شود مسئول خروج ایتالیا از بحران خواهد بود و در این صورت به مهارت های سیاسی نیز نیاز پیدا خواهد کرد.