پلیس نیویورک چادرهای معترضان 'اشغال وال استریت' را جمع کرد

اشغال وال استریت حق نشر عکس AFP

نیروهای پلیس نیویورک چادرهای معترضان جنبش موسوم به "اشغال وال استریت" را از پارک زوکوتی در منطقه مالی و تجاری این شهر جمع آوری کرده اند.

این چادرها از روز هفدهم سپتامبر، حدود دو ماه پیش، توسط کسانی که نظام سرمایه داری، شرکت های بزرگ و ثروتمندان را عامل بحران اقتصادی و مشکلات مردم می دانستند برپا شد، اما مقامات شهری وجود این چادرها را غیربهداشتی توصیف کرده و خواستار برچیدن آنها شدند.

در جریان این عملیات که در ساعات پایانی دیشب انجام گرفت، بیش از ۷۰ نفر از معترضانی که حاضر نشدند به صورت مسالمت آمیز محوطه پارک را ترک کنند، توسط پلیس دستگیر شدند.

پلیس پیش از آغاز عملیات جمع آوری چادرها از معترضان خواسته بود که تا ساعت یک بامداد محوطه را ترک کنند.

جنبش موسوم به اشغال وال استریت که از نیویورک آغاز شد، الهام بخش حرکت های مشابهی در سراسر جهان بوده است.

چادرهای معترضان در اوکلند در ایالت کالیفرنیا نیز در بامداد دوشنبه توسط پلیس جمع آوری شد.

پلیس نیویورک پیش از آغاز عملیات جمع آوری چادرها در اعلامیه ای به معترضان گفته بود: "شهرداری معتقد است که ادامه اشغال پارک زوکوتی از لحاظ بهداشتی و خطر آتش سوزی مشکلاتی را ایجاد کرده است".

دفتر مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک در پیامی اینترنتی که در توئیتر منتشر شد، اعلام کرده است که معترضان باید موقتا چادرهای خود را جمع کنند، اما پس از نظافت محوطه می توانند به این مکان بازگردند.

البته پلیس در اعلامیه خود اعلام کرد که معترضان در بازگشت به این پارک اجازه ندارند دوباره برای اقامت در این محوطه چادر بزنند.

حق نشر عکس BBC World Service

حکم دادگاه به نفع معترضان برای نصب دوباره چادرها در پارک

در تحولی جدید انجمن ملی وکلا در آمریکا اعلام کرده که موفق شده از دادگاهی در نیویورک، مجوز بازگشت معترضان به پارک زوکوتی را برای نصب دوباره چادرهایشان بگیرد.

این انجام اعلام کرده که اکنون با حکم جدید، مقامات شهرداری نیویورک نخواهند توانست قوانین پارک را در مورد معترضان اشغال وال استریت اعمال کنند.

در همین حال مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک می گوید از این حکم باخبر است اما تا این لحظه متن آن را ندیده است. او افزوده است که شهرداری قصد دارد حکم جدید را در دادگاه به چالش بکشد.

فیلم زنده ای که توسط معترضان در هنگام ورود پلیس به پارک در اینترنت پخش شد، معترضان را در حالی نشان می داد که شعار می دادند: "هر روز، هر هفته، اشغال وال استریت" و "جهان نظاره گر است".

در جریان عملیات پلیس، محوطه اطراف پارک بسته شده بود و خبرنگاران حق ورود به این منطقه را نداشتند. بعضی از معترضان می گویند پلیس برای متفرق کردن آنها از اسپری فلفل کرده و به شکلی قابل توجه، به اعمال زور متوسل شده است.

پل براون، یکی از سخنگویان پلیس نیویورک در این مورد گفته است که پس از ابلاغ دستور پلیس، بیشتر معترضان تخلیه پارک را آغاز کردند، اما گروه کوچکی از آنها با پلیس همکاری نکردند.

بعضی از این معترضان خود را با زنجیر به درختان پارک بسته بودند، اما در نهایت پلیس زنجیرها را پاره کرد و آنها را از پارک بیرون برد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بعضی از معترضان می گویند پلیس برای بیرون کردن آنها از پارک زوکوتی متوسل به زور بیش از اندازه شده است

لورا ترولیان، خبرنگار بی بی سی که در نزدیکی پارک حضور داشت می گوید عملیات شبانه پلیس معترضان را غافلگیر کرده است.

اما خبرنگار بی بی سی می گوید معترضان قصد دارند در سایر نقاط شهر دوباره گرد هم جمع شوند و معتقدند که پاکسازی پارک زوکوتی تنها پیام آنها را قوی تر به گوش مردم خواهد رساند.

در شرایطی که اشغال این منطقه در نیویورک به دومین ماه خود نزدیک می شد، به نظر می رسید مقام های شهرداری و شخص شهردار از سوی شهروندان و صاحبان تجارت های محلی تحت فشار فراینده ای قرار داشتند تا معترضان را که شمار آنها به حدود ۲۰۰ نفر می رسید از این پارک بیرون کنند.

خبرنگار بی بی سی می گوید با اعمال قانون ممنوعیت چادر زدن در پارک، عملا خوابیدن معترضان در پارک غیر ممکن خواهد بود.

سازمان دهندگان این اعتراضات در بیانیه ای اعلام کرده اند که حتی اگر بیرون کردن مردم از لحاظ فیزیکی ممکن باشد، "نمی توانید جلوی آگاهی را بگیرید و اندیشه ای را که زمان تبلور آن فرارسیده،از فکرها بیرون کنید".

مطالب مرتبط