دادستانی: حکم دادگاه علیه خلبانها 'سبکتر' شود

مهاجران تاجیک حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گفته می‌شود که حدود 400 مهاجر تاجیک بعد از اعلام حکم دادگاه در تاجیکستان در روسیه بازداشت شده‌اند

دادستانی ولایت ختلان حکم جنجال برانگیز دادگاه شهر قُرغان‌تپه علیه دو خلبان خارجی را “سختگیرانه” عنوان کرده است.

طبق اطلاع منبع دادستانی این ولایت، مسئولان دادستانی در این رابطه به دادگاه شهر قُرغان‌تپه نامه‌ای اعتراضی ارسال کرده و در آن از دادگاه خواستار بازنگری حکم در باره این دو خلبان شده‌اند.

این در حالیست که قبل از آغاز محاکمه دادستانی ولایت ختلان به هنگام ارائه پرونده جنایی خلبانها برای بررسی به دادگاه قُرغان‌تپه، از این دادگاه خواسته بود که خلبانها را برای مدت ۱۳ سال روانه زندان کند.

ولی دادگاه قُرغان‌تپه نخست این دو نفر را به ۱۰.۵ سال زندان محکوم کرد و تطابق حکم با قانون عفو تاجیکستان مدت محکومیت آنها را به ۸.۵ سال کاهش داد.

اما اکنون گفته می‌شود همین دادستانی در نامه‌اش به دادگاه قُرغان‌تپه با اشاره‌ به روابط خوب دو کشور روسیه و تاجیکستان اشاره ‌از دادگاه خواسته است که حکم خلبانها ولادیمیر سداونیچیی و الکسی رودنکو را “سبک کند.”

کارشناسان می‌گویند که تغییر نظر دادستانی به احتمال زیاد به واکنش شدید روسیه در قبال محکومیت یک شهروند روس توسط دادگاه تاجیکستان مربوط است.

زیرا پس از اعتراضهای مکرر مقامات و نهادهای روسیه بحثهای داغ در رسانه‌های روسیه در مورد حکم دادگاه نسبت به این دو خلبان شیرخان سلیم ‌زاده، دادستان کل تاجیکستان در یک نشست خبری در رابطه به قضیه دادگاهی در قُرغان‌تپه گفته بود که بازداشت و محاکمه خلبانهای خارجی در تاجیکستان بر اساس قوانین کشور و موازین بین‌المللی انجام شده است.

این در حالیست که قضیه خلبانها در تاجیکستان منجر به واکنشهای مختلف در جامعه شهروندی روسیه شده و به دنبال آن تعدادی از مهاجران کاری تاجیک از آن کشور اخراج شده‌اند.

در تاجیکستان اخراج مهاجران و نگرانیها از وضع آنها در روسیه در میان برخی از احزاب سیاسی و جامعه شهروندی واکنشهای را به بار آورده است.

از جمله عده‌ای از شهروندان تاجیکستان روز دوشنبه ۱۴ نوامبر در یک گردهمایی گروه ویژه دفاع از مهاجران تاجیک را تأسیس داده‌اند.

حالا این گروه عبارت از نمایندگان جامعه مدنی کشور مشغول تهیه نامه‌ای عنوانی روسیه هستند که در آن نامه از جمله از رسانه‌ها و جوامع شهروندی تاجیکستان و روسیه درخواست شده است از اظهار نظرهای ملت گرایانه (ناسیونالیستی) در روسیه و تاجیکستان به هنگام محاکمه قضیه خلبانها خودداری شود.

مسئولان این گروه، هدف از تأسیس آن را حمایت از مهاجران تاجیک در روسیه و تلاش برای جلوگیری از اعمال خشونت علیه آنها به دنبال قضیه اخیر دادگاهی خلبانهای روس و استونی در تاجیکستان عنوان کردند.

برزوی عبدالرزاق، هماهنگ ساز فعالیتهای این گروه گفت: “ما در این روزها شاهد نوشته‌های مختلفی در رسانه‌های گروهی روسیه و در سایتهای مختلف این کشور هستیم که در آن آشکارا تاجیکان مورد توهین و تهمت قرار گرفته‌اند. این اظهار نظرها می‌توانند به وضعیت بی این هم رقّتبار مهاجران محنتی ما در روسیه تأثیر ناگواری بر جای گذارند.”

از این رو به گفته وی، گروه تازه تأسیس دفاع از حقوق مهاجران از رسانه‌ها، جامعه شهروندی و مقامات هر دو کشور روسیه و تاجیکستان درخواست می‌کند، تا از "برنگیختن نزاع ملی میان تاجیکان و روسها" دست کشند، زیرا به باور مسئولان گروه طاس‌سرهای روس از این اظهارات تاسران ملتگرای روس می‌توانند استفاده کنند و دست به آزار بیشتر مهاجران زنند.

مسئولان این گروه می‌گویند که اظهارات گنادیی آنیشنکو در مورد " تعداد زیاد مهاجران بیمار در آن کشور" نیز از حقیقت دور بوده و "بیمار باید مداوا شود نه این که از کشور اخراج شود."

در همین حال، خدمات مهاجرت تاجیکستان اعلام داشته است که امروز نشستی را دایر می‌کنند و در آن از تأثیر قضیه دادگاهی به وضع مهاجران کاری در روسیه اطلاع خواهند داد.

همچنین دیدبان حقوق بشر یا Human Rights Watch در بیانیه ویژه خود از اقدام اخیر روسیه در مورد اخراج مهاجران انتقاد کرده و گفته است که مقامات روس مهاجران تاجیک در آن کشور را نباید چون ابزار برای حل مسئله‌ای استفاده کنند.

این در حالیست که حزب "اسپراویدلیوایا روسیه"، یکی از احزاب سیاسی عمده در روسیه از پرزیدنت مدودیف و نخست‌وزیر آن کشور درخواست کرده است که موضوع راه‌اندازی مقررات روادید میان تاجیکستان و روسیه را مطرح کنند.

در تحول دیگر رسانه‌های تاجیکستان از قول منابع نهادهای انتظامی تاجیکستان گزارش داده‌اند که کمیته امنیت ملی تاجیکستان علیه رئیس شرکت روسی "رالکن"( Rolkan Investments Ltd ) که دو خلبان محکوم شده توسط آن استخدام شده بودند، پرونده باز کرده‌اند.

به نوشته رسانه‌های تاجیکستان سرگی پالوین اف به ارتباط با نقض حریم هوایی تاجیکستان و تجارت غیرقانونی متهم است.

مطالب مرتبط