دفاع دادگاه عالی نیویورک از اقدام پلیس علیه معترضان وال استریت

اشغال وال استریت حق نشر عکس AFP

یک قاضی دادگاه عالی نیویورک با درخواست معترضان جنبش "اشغال وال استریت" برای ادامه حضور در یک پارک در منطقه تجاری منهتن مخالفت کرده است.

پلیس نیویورک در ساعت های اولیه بامداد سه شنبه با حمله به پارک زوکاتی، چادرهای معترضان را جمع آوری کرد.

قاضی مایکل استالمن در پاسخ به دادخواست یک گروه حامی حقوق مدنی حکم داد که معترضان می توانند برای تظاهرات در پارک تجمع کنند ولی باید ضوابط این پارک خصوصی را رعایت کنند و نمی توانند چادر و کیسه خواب به همراه داشته باشند.

دادگاه پیش تر به طور موقت حکم داده بود که معترضان می توانند به پارک برگردند.

در پی صدور حکم دادگاه عالی نیویورک، تعداد زیادی از معترضان بدون به همراه داشتن چادر و کیسه خواب به پارک زوکاتی بازگشتند. این پارک در محاصره پلیس است.

در پی حمله بامداد سه شنبه پلیس به معترضان در نیویورک، حدود ۲۰۰ نفر بازداشت شدند. حداقل چهار روزنامه نگار هم در حین پوشش عملیات پلیس بازداشت شدند.

پلیس در روزهای گذشته به اردوگاه های معترضان جنبش "اشغال وال استریت" در چند شهر آمریکا از جمله پورتلند و اوکلند یورش برده است.

جنبش موسوم به "اشغال وال استریت" از حدود دو ماه پیش در اعتراض به عملکرد بانک های بزرگ و شرکت های سهامی در نیویورک شکل گرفت و به تدریج به بخش های دیگر آمریکا و چندین شهر در سراسر جهان گسترش یافت.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک از حمله بامداد سه شنبه پلیس به پارک زوکاتی و برچیدن چادرهای معترضان دفاع کرده است.

به گفته آقای بلومبرگ معترضان از حق برگزاری تظاهرات و تجمع در پارک زوکاتی برخوردار هستند ولی از این پس نمی توانند در آن تحصن کنند.

مطالب مرتبط