جمع آوری کمپ‌ معترضان 'اشغال وال استریت' در اوکلند

معترضان جنبش اشغال وال استریت در اوکلند حق نشر عکس Reuters
Image caption با گذشت حدود دو ماه از آغاز تجمع های اعتراضی موسوم به "جنبش اشغال وال استریت" گزارش هایی مبنی بر "افزایش جرایم شهری" در مناطقی که معترضان سکنی گزیده اند، منتشر شده است

پلیس در شهر اوکلند ایالت کالیفرنیا، کمپ معترضان جنبش موسوم به "اشغال وال استریت" را جمع آوری کرد.

بامداد روز دوشنبه (۱۴ نوامبر - ۲۳ آبان) پلیس شهر اوکلند با اعزام نیروهای خود به محل تجمع معترضان حامی جنبش اشغال وال استریت در شهر اوکلند، چادرهای آنها را جمع آوری کرد و با متفرق کردن این افراد، محل را با علامت های ویژه "منطقه تحقیقات جنایی" اشغال کرد.

پلیس اوکلند علت تخلیه و اشغال محل تجمع کنندگان در این شهر را نیاز به بررسی جزئیات حادثه شلیک به یک جوان ۲۵ ساله در روز پنجشنبه گذشته اعلام کرده و گفته که این منطقه تا هنگام کامل شدن تحقیقات جنایی و پزشکی قانونی بسته خواهد بود.

در جریان حادثه روز پنجشنبه، کاید اولا فاستر، که از تجمع کنندگان در برابر مرکز فرانک اوگاوا اوکلند بود، در جریان یک تیراندازی کشته شد.

همچنین پلیس اوکلند ۳۲ نفر از معترضان را که در برابر تخلیه محل مقاومت کردند، بازداشت کرده است.

برچیدن کمپ معترضان جنبش وال استریت در اوکلند در حالی صورت می گیرد که روز یکشنبه هم، پلیس شهر پورتلند در ایالت اورگان به جمع آوری چادرها و متفرق کردن تجمع "اشغال وال استریت" پرداخته و ۵۰ نفر را که در برابر دستور ترک محل مقاومت کرده بودند، بازداشت کرده بود.

گزارش های مشابهی از جمع آوری کمپ های معترضان در شهرهای دنور (ایالت کلورادو) و سالت لیک سیتی (ایالت یوتا) در روز شنبه گذشته منتشر شده که در جریان عملیات پلیس در شهر دنور هم ۱۷ نفر بازداشت شده اند.

رقم بیکاری در اوکلند بالاتر از رقم متوسط بیکاری در آمریکاست و مشکلات اقتصادی سه سال گذشته تاثیر عمیقی بر این شهر گذاشته است.

'افزایش جرم و اعتراض اهالی'

با گذشت حدود دو ماه از آغاز تجمع های اعتراضی موسوم به "جنبش اشغال وال استریت" گزارش هایی مبنی بر "افزایش جرایم شهری" در مناطقی که معترضان سکنی گزیده اند، منتشر شده و شهرداری های برخی از شهرهای آمریکا با استناد به این گزارش ها خواهان برچیده شدن کمپ های معترضان شده اند.

همزمان بسیاری از ساکنان مناطقی که معترضان در آنجا تجمع کرده اند می گویند که حضور طولانی مدت معترضان در خیابان ها، منجر به آلودگی های بهداشتی، صوتی و اختلال در کسب و کار مغازه داران و تجار محلی شده است.

از آنجا که معترضان جنبش اشغال وال استریت، به نشانه اعتراض به طور شبانه روزی در مکان های اغلب شناخته شده و پرتردد شهرها مسقر شده اند، شهرداری ها و مقام های پلیس ادعا می کنند که طی دو ماه گذشته، تداوم این تجمع ها، صدها هزار دلار هزینه برای این نهاد های انتظامی و شهری در برداشته است.

با این وجود، معترضان حامی جنبش اشغال وال استریت در شهرهای اوکلند و پورتلند از طریق شبکه های اجتماعی اعلام کرده اند که به زودی برای تشکیل دوباره تجمع های خود در اماکنی که فعلا تحت اختیار پلیس قرار گرفته، اقدام خواهند کرد.

اعتراض به وضعیت اقتصادی، اعتراض علیه "سودجویی و طمع بانک دارها" و قیام علیه توزیع ناعادلانه ثروت" شعارهای اصلی شرکت کنندگان در تجمع های اشغال وال استریت است که از حدود دو ماه پیش در نیویورک و حوالی خیابان وال استریت (مهمترین خیابان اقتصادی آمریکا) آغاز شد و خیلی سریع دامنه آن به دیگر شهرهای آمریکا و برخی شهرهای بزرگ اروپا کشیده شد.

مطالب مرتبط