اوباما در استرالیا؛ حواشی یک سفر ۲۶ ساعته

باراک اوباما و جولیا گیلارد حق نشر عکس AFP
Image caption اولین سفر رسمی اوباما به استرالیا، پس از دو بار لغو سفرهای پیشین تنها برای ۲۶ ساعت است

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، امروز (۱۶ نوامبر) وارد کانبرا، پایتخت استرالیا، شد. اولین سفر رسمی اوباما به این کشور، پس از دو بار لغو سفرهای پیشین تنها برای ۲۶ ساعت است.

رسانه‌های استرالیا از هفته گذشته زوایای مختلفی از سفر کوتاه اوباما را مورد نقد و بررسی قرار داده‌اند. ظهور قدرت‌های اقتصادی جدید در منطقه نظیر اندونزی و مالزی، تراز تجاری چین، فروش اورانیوم به هند و همکاری‌های نظامی آمریکا و استرالیا در عراق و افغانستان از جمله مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در رسانه‌ها و در میان صاحبنظران بوده است.

اما امروز رسانه‌های استرالیا گزارش‌های تازه‌ای از حواشی این بازدید کوتاه منتشر کرده‌اند که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

سفر اوباما به استرالیا بدون همراهی همسر و دخترانش است اما در غیاب آن‌ها یک گروه ۵۰۰ نفری شامل ۲۰۰ نیروی امنیتی با او به استرالیا سفر کرده‌اند. سرآشپز کاخ سفید و افسر نظامی کدهای اتمی آمریکا نیز از جمله همراهان دیگر رئیس جمهور آمریکا هستند.

اوباما با هواپیمای "شماره یک نیروی هوایی" سفر می‌کند. هواپیمایی که یک باشگاه ورزشی کوچک و یک سینما در آن جا داده شده است. یک روکش ضد انفجار هسته‌ای هواپیما را پوشانده است.

هلیکوپتر آقای اوباما به نام "شماره یک نیروی دریایی" نیز توسط یک هواپیمای نظامی C-۱۷ به استرالیا انتقال داده شده است. این هلیکوپتر مجهز به پرتوهای گمراه کننده موشک‌های حرارتی ا‌ست.

همراه با هلیکوپتر، ۴۵ خودرو شامل دو اتوبوس برای خبرنگاران رسانه‌ها، یک واحد سیار ارتباطات ماهواره‌ای و یک خودرو همراه با گروه عملیات ویژه نظامی نیز برای سفر رئیس جمهور آمریکا به استرالیا آورده شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوباما پنجمین رئیس جمهوری آمریکاست که به استرالیا سفر می‌کند

یک گروه پزشکی همراه با آقای اوباما به استرالیا آمده اما از جمله همراهان دیگر اوباما باید به تعدادی از سخنرانی‌نویسان او نیز اشاره کرد.

کادیلاک اختصاصی رئیس جمهور آمریکا به نام The Beast(هیولا) در سفر به استرالیا او را جابجا می‌کند. ضخامت بدنه این خودروی ضد گلوله ۱۰۰ میلیمتر با چرخ‌های ضدپنچری ا‌ست. درهای این خودرو به سنگینی درهای یک بوئینگ ۷۵۷ است.

پنجره راننده خودرو فقط ۷ سانتیمتر پایین می‌آید و مخزن سوخت آن ضد انفجار و چکه است. تمام خودرو با پوشش ضد حملات بیوشیمیایی پوشانده شده و برای مقابله با تهدیدهای غیرمنتظره تجهیزات شلیک گاز اشک‌آور و تولید دود برای این خودرو فراهم شده است.

علاوه بر این، یک مخزن اکسیژن اضطراری و یک بانک خون کوچک همراه با نمونه‌ای از خون اوباما برای تزریق اضطراری در خودرو رئیس جمهوری آمریکا جاسازی شده است.

آقای اوباما پس از سخنرانی در نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان استرالیا در کانبرا راهی شهر داروین، مرکز محدوده شمالی استرالیا، خواهد شد تا با نظامیان آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی داروین دیدار کند.

اوباما پنجمین رئیس جمهوری آمریکاست که به استرالیا سفر می‌کند.