کابینه جدید ایتالیا را تکنوکرات ها تشکیل می‌دهند

مونتی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ماریو مونتی اعلام کرده که مسئولیت وزارت اقتصاد ایتالیا را خود عهده دار خواهد شد

ماریو مونتی، که به زودی رسما فعالیتش را به عنوان نخست وزیر جدید ایتالیا آغاز می کند، اعضای کابینه جدید این کشور را معرفی کرده است.

این افراد همگی تکنوکرات هستند و در میان آنها هیچ شخصیت برجسته سیاسی به چشم نمی خورد.

آقای مونتی در روزهای اخیر تلاش کرده است که در بازارهای مالی، در مورد توانایی ایتالیا در بازپرداخت بدهی هایش اطمینان به وجود آورد. او گفته که کشورش در این مسیر حاضر است هزینه هایی را نیز پرداخت کند.

ماریو مونتی، که اقتصاد دانی برجسته است، پیش از این از کمیسرهای سابق اتحادیه اروپا نیز بوده است. او مسئولیت بخش های توسعه، زیر ساخت ها و حمل و نقل ایتالیا را به یکی از بانکداران بنام این کشور سپرده است.

هزینه های استقراضی برای دولت ایتالیا بار دیگر از سطح هشدار دهنده هفت درصد پایین تر آمده است.

این تحول در پی اقدام بانک مرکزی اروپا در خریداری بخشی از اوراق قرضه دولت ایتالیا حاصل شده است.

هیچ سیاستمداری در کابینه حضور ندارد

آقای مونتی اعلام کرده است که مسئولیت وزارت اقتصاد ایتالیا را خود عهده دار خواهد شد.

کورادا پاسرا، مدیر عامل سابق گروه بانکی اینتسا سان پائلو از سوی آقای مونتی برای تصدی وزاتخانه توسعه، زیرساخت و حمل و نقل تعیین شده است.

یکی دیگر از انتخاب های کلیدی در کابینه جدید ایتالیا، انتخاب آنتونیو کاتریکالا به عنوان معاون اجرایی دفتر نخست وزیری است.

روزنامه ایتالیایی کوریر دلا سرا در توصیف کابینه جدید، نوشته که اعضای این کابینه را "تنها متخصصان، و نه سیاستمداران" تشکیل می دهند.

آقای مونتی پس از معرفی اعضای جدید کابینه ایتالیا، به خبرنگاران گفت که قصد دارد رشد اقتصادی را بار دیگر به ایتالیا باز گرداند.

او همچنین به سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا که روز شنبه به دلیل فشار بازارهای مالی از سمت خود استعفا داد، ادای احترام کرد.

آقای مونتی اعلام کرده است که قصد دارد بدهی بخش های عمومی ایتالیا را که در حدود یک تریلیون و ۹۰۰ میلیارد یورو است کاهش دهد، و برای بهبود رشد اقتصادی ایتالیا تلاش کند.

طی هفته های اخیر هزینه های استقراضی دولت ایتالیا به شدت افزایش یافته و به سطحی رسیده است که دولت های ایرلند، پرتغال و یونان در آن سطوح درخواست دریافت کمک های مالی بین المللی را مطرح کرده بودند.

با وجود انبوه بودن حجم بدهی های دولت ایتالیا، به نظر می رسد این بدهی ها از ثبات برخوردارند، و همچنین کمبود بودجه این کشور نسبتا پایین است.

اما ناتوانی سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا در ایجاد اصلاحات اقتصادی در این کشور، به از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران منجر شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای مونتی باید برای آغاز فعالیتش به عنوان نخست وزیر، از پارلمان ایتالیا رای اعتماد بگیرد

آقای مونتی در مورد وضعیت بازارهای مالی گفته است: "ما علائم تشویق کننده زیادی را از سوی شرکای اروپایی خود و جامعه بین الملل دریافت کرده ایم. من معتقدم این نشانه ها در نهایت به کم شدن مشکلات بازارها در ارتباط با کشور ما منجر خواهد شد".

با وجودیکه آقای مونتی از حمایت احزاب اصلی سیاسی در ایتالیا برخوردار است، باید برای آغاز رسمی فعالیتش در پست نخست وزیری، از پارلمان این کشور رای اعتماد بگیرد.

لیگ شمالی ایتالیا، تنها حزبی است که اعلام کرده از آقای مونتی حمایت نخواهد کرد.

ماریو مونتی گفته که قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۳ در پست نخست وزیری فعالیت کند.

'تجربه غیر قابل انکار'

آنالیزا پیازا، اقتصاد دانان در لندن به خبرگزاری رویترز گفته است که در کابینه جدید ایتالیا "ترکیب خوبی از تخصص ها" به چشم می خورد.

به گفته او بسیاری از اعضای کابینه از چهره های دانشگاهی هستند که تجربه آنها در زمینه تخصصی شان غیر قابل انکار است.

ریکاردو باربیری، اقتصاد دانان نیز به خبرگزاری رویترز گفته است که بخشی از کابینه ایتالیا را افرادی تشکیل می دهند که آقای مونتی شخصا آنها را می شناسد و به آنها اطمینان دارد. اما به گفته او گروهی دیگر را رییس جمهوری ایتالیا به او پیشنهاد کرده است.

آقای باربیری تصمیم ماریو مونتی در تصدی وزارت اقتصاد ایتالیا را جالب ارزیابی کرده و آن را نشانه این می داند که او قصد دارد در مورد حیاتی ترین بخش ها خود مستقیما نظارت داشته باشد.

این اقتصاد دان در نهایت گفته که باید دید آیا اکنون برای اعمال تغییرات اساسی در اقتصاد ایتالیا دیر شده است یا خیر.

مطالب مرتبط