اتحادیه عرب برای سوریه ضرب الاجل تعیین کرد

اتحادیه عرب حق نشر عکس Reuters

اتحادیه عرب به سوریه سه روز وقت داده است "سرکوب خونین" تظاهرکنندگان را متوقف کند و به ناظران اجازه ورود به این کشور را بدهد، با این حال با هرگونه مدخاله خارجی در سوریه مخالفت کرده است.

پیشتر در نشانه دیگری از انزوای بیشتر حکومت سوریه در جهان، فرانسه اعلام کرد که سفیر خود را از این کشور فراخوانده است.

آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه در پارلمان این کشور گفت: "خشونت های تازه در سوریه روی داده است، که باعث شد من دفاتر کنسولی را در آلپو و لاذقیه و همچنین موسسه های فرهنگی را ببندم و سفیرمان را به فرانسه فرابخوانم."

شیخ حامد در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهاد اتحادیه عرب یک تلاش لحظه آخر دیپلماتیک است، در کنفرانسی خبری در مراکش گفت: "ما نمی خواهیم از تلاش لحظه آخر صحبت کنیم، چون نمی خواهم این یک هشدار جلوه کند."

"آنچه می توانم بگویم این است که تا جایی که به تلاش ها در این جبهه مربوط است، به پایان راه نزدیک می شویم."

در این نشست نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب مخالفت خود را با هرگونه مداخله خارجی در سوریه اعلام کردند.

پیشتر گزارش شد که نیروهای جداشده از ارتش سوریه اعلام کردند به یک پایگاه عمده نظامی در شهر حرستا در نزدیکی دمشق حمله کرده اند.

نشست روز چهارشنبه اتحادیه عرب با حضور ترکیه برگزار شد.

هرچند ترکیه از اعضای اتحادیه عرب نیست اما احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه عرب در رباط، پایتخت مراکش شرکت کرد.

ترکیه که مرز طولانی با سوریه دارد، طی ماههای اخیر انتقادات گسترده ای را علیه سیاست های بشار اسد، رییس جمهوری این کشور مطرح کرده است.

ترکیه و اعضای اتحادیه عرب در بیانیه مشترکی خواستار اتخاذ "تدابیر فوری" برای حفاظت از جان شهروندان سوری در برابر سرکوب خشونت آمیز معترضان شدند.

این اعتراضات حدود ۸ ماه قبل علیه حکومت بشار اسد آغاز شد و به گفته سازمان ملل طی آن حداقل ۳۵۰۰ نفر کشته شده اند.

در بیانیه امروز این نشست آمده است: "لازم است برای توقف خونریزی و جلوگیری از کشتار و بروز خشونت های تازه علیه شهروندان سوریه فورا اقدام شود. این نشست خواهان اتخاذ تدابیر فوری برای حفاظت از جان غیرنظامیان در سوریه است".

در ادامه این بیانیه آمده است: "وزرای خارجه کشورهای عضو همچنین بر اهمیت حفظ اتحاد و ثبات در سوریه، و یافتن راهی برای حل بحران موجود بدون دخالت خارجی تاکید کردند".

احمد داوود اغلو گفت که اگر سوریه در همین مسیر حرکت کند، با انزوای بیشتر روبرو خواهد شد.

او همچنین از رهبران سوریه خواست که پیام اتحادیه عرب را بشنوند، از اعمال خشونت بیشتر علیه معترضان دست بردارند و زمینه را برای "تغییرات دموکراتیک اجتناب ناپذیر" در این کشور فراهم کنند.

روز چهارشنبه گروهی از هواداران خشمگین بشار اسد در دمشق به سفارت مراکش، که میزبان اجلاس اتحادیه عرب بود حمله ور شدند و پرچم سفارت را پایین کشیدند.

مقام های سوریه اقدام اتحادیه عرب در تعلیق عضویت این کشور را "خجالت آور و از روی بدخواهی" توصیف کرده اند و می گویند کشورهای عربی برای تضعیف حکومت سوریه با غرب تبانی کرده اند.

آن اقدام اتحادیه عرب در روز شنبه و در واکنش به عدم اجرای طرح صلح پیشنهادی این اتحادیه انجام شد.

این هفته پادشاه اردن، ملک عبدالله دوم نیز از بشار اسد خواست که از قدرت کناره گیری کند.

او در گفتگو با بی بی سی گفت که اعمال خشونت علیه مردم، هرگز نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز دیروز خطاب به بشار اسد، رییس جمهوری سوریه گفت که ساختن آینده بر "خون ستم دیدگان" ممکن نیست.

مطالب مرتبط