تفنگداران نیروی دریایی آمریکا عازم استرالیا می‌شوند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا حق نشر عکس Getty
Image caption استرالیا یکی از متحدان آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است.

بنا بر توافق تازه واشنگتن و کانبرا، حدود ۲۵۰۰ نفر از تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده در استرالیا مستقر خواهند شد.

آمریکا همچنین نیروی دریایی و هوایی خود را در استرالیا تقویت خواهد کرد.

این خبر روز چهارشنبه (۱۶ نوامبر) در کنفرانس خبری مشترک باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، در کانبرا، پایتخت این کشور اعلام شد.

استرالیا یکی از متحدان آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است.

پیمان "آنزوس" ۶۰ سال پیش بین ایالات متحده، استرالیا و نیوزلند منعقد شد.

موافقت نامه‌های منعقده از عرصه نظامی نیز فراتر می رود و شامل گسترش همکاری‌های طرفین در عرصه های اقتصادی، علمی، فضایی و قضایی نیز می شود.

در بخش نظامی، دو طرف موافقت کرده‌اند که حدود ۲۵۰۰ نفر از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در ظرف شش سال آینده در "محدوده شمالی" استرالیا مستقر شوند.

این نیروها یکی از زبده‌ترین واحدهای نظامی آمریکا هستند.

باراک اوباما در کنفرانس خبری روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده "تعهداتش نسبت به تمام منطقه آسیا و اقیانوس آرام را تقویت می کند" و در عین حال، قصد ندارد که چین را از این روند مستثنی کند.

وی افزود: "پیام اصلی همان طور که قبلا گفته ام، نه فقط به طور علنی بلکه به شکل خصوصی به چین، این است که این کشور هم زمان با افزایش قدرتش، مسوولیت هایش نیز افزایش می یابد."

باراک اوباما تاکید کرد که چین باید "قواعد بازی" را رعایت کند.

باراک اوباما روز چهارشنبه در بندر داروین با نظامیان آمریکایی دیدار می کند و سپس برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای آسیا عازم اندونزی خواهد شد.

واکنش چین

سخنگوی وزارت امور خارجه چین این استدلال رئیس جمهوری آمریکا که تقویت همکاری های نظامی واشنگتن و کانبرا به صلح و ثبات بیشتر منطقه منجر خواهد شد را زیر سوال برده است.

روزنامه گلوبال تایمز وابسته به حزب کمونیست چین نیز در موضع گیری شدیدتری، با چاپ یک سرمقاله، به کانبرا هشدار داده است که اگر نیروهای آمریکایی از پایگاه های استرالیا علیه منافع چین استفاده کنند، استرالیا "در وسط معرکه گیر خواهد افتاد."

جولیا گیلارد تایید کرد که قرار است که در نخستین مرحله در سال ۲۰۱۲ میلادی، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر از تفنگداران دریایی آمریکا به شمال استرالیا اعزام شوند.

آمریکا همچنین هواپیماهای بیشتری را به استرالیا خواهد فرستاد که مهم ترین آن بمب افکن های بی - ۵۲ است که از بمب افکن های استراتژیک اتمی به شمار می آید و ایالات متحده در جنگ سرد از آنها برای اعمال قدرت بازدارندگی علیه شوروی سابق استفاده کرد.

قرار شده است که تعداد بیشتری از ناوهای آمریکایی نیز عازم غرب استرالیا شوند.

ناظران می‌گویند که تعمیق روابط نظامی آمریکا و چین واکنشی به افزایش قدرت چین در منطقه است.

آمریکا چین را رقیب استراتژیک خود در منطقه می‌داند و نگران افزایش قدرت نیروی دریایی ارتش این کشور است.

ناظران می گویند که واشنگتن از طریق تعمیق روابط با کشورهای همسایه چین تلاش می کند که در بلندمدت نفوذ پکن را در منطقه محدود کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا به طور صریح اعلام کرد که در قرن ۲۱ میلادی، مرکز ثقل استراتژیک و اقتصادی جهان، منطقه آسیا و اقیانوس آرام است.

وی هم اکنون در حال بازدید از چند کشور منطقه است و روز چهارشنبه از فیلیپین به تایلند سفر کرد.