درگیری ماموران با معترضان اشغال وال استریت در آمریکا

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان می گویند به نظام سرمایه داری، طعم کاری بانکداران و نابرابری در جامعه اعتراض دارند.

صدها نفر از معترضان جنبش موسوم به "اشغال وال استریت" امروز همزمان با دومین ماه آغاز این حرکت اعتراضی، در شهرهای مختلف امریکا به خیابان ها ریخته اند.

در نیویورک، معترضان اعلام کرده اند که قصد ایجاد اختلال در فعالیت بازار سهام را دارند و تنها با گذشت چند ساعت از آغاز روز، چند صد نفر در پیاده رو ها و مسیرهای منتهی به محل بازار سهام نیویورک، تجمع کرده اند.

آنها فریاد می زدند: "همه روز، همه هفته، وال استریت را ببندید!"

حضور پلیس در این منطقه تجاری نیویورک بسیار چشمگیر گزارش شده و تاکنون پلیس این شهر حدود ۵۰ نفراز معترضان را به خاطر خارج شدن از پیاده روها و نیز بر هم زدن نظم عمومی، بازداشت کرده است.

اعتراض سراسری امروز که از پیش برنامه ریزی شده بود، دو روز پس از یورش ماموران به ارودگاه معترضان و برچیدن چادرهای آنها در یک پارک این شهر صورت می گیرد.

پل نیک، ۴۴ ساله، گفت: "با توجه به اتفاق پریشب، این لحظه ای مهم برای جنبش است. به نظر می رسد تلاشی منسجم برای متوقف کردن جنبش هست. و من به اینجا آمده ام تا نگذارم چنین اتفاقی بیافتد."

در شهرهای دیگر آمریکا نیز گزارش های متعددی از حضور دوباره معترضان "جنبش اشغال وال استریت " گزارش می شود که همراه با دستگیری و برخورد "سختگیرانه" پلیس با برخی از این تجمع ها گزارش شده است.

در سیاتل، استفاده پلیس از گاز فلفل برای متفرق کردن معترضان با انتقادهای شدید روبرو شده و شهردار این شهر واقع در شمال غربی آمریکا، از پلیس خواسته که رسما به این موضوع رسیدگی کند.

در سانفرانسیسکو، پلیس حدود ۱۰۰ نفر از معترضانی را که در فعالیت یک شعبه بانک اخلال ایجاد کرده بودند، بازداشت کرده است.

طی روزهای گذشته پلیس در چند شهر آمریکا از جمله نیویورک به جمع آوری چادرها و محل اقامت معترضان جنبش اشغال وال استریت پرداخته بود و معترضان تجمع های امروز را تلاشی برای بازگشت به این اماکن توصیف کرده اند.

معترضان می گویند به نظام سرمایه داری، طعم کاری بانکداران و نابرابری در جامعه اعتراض دارند.

مطالب مرتبط