رهبر مخالفان برمه در انتخابات پارلمانی شرکت می کند

آنگ سن سوچی، و تین سین نخست وزیر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تصمیم آنگ سان سوچی در واکنش به اصلاحات سیاسی تین سین، نخست وزیر، اتخاذ شده است

در واکنش به روند اصلاحات در برمه، رهبر مخالفان دولت گفته است که در انتخابات پارلمانی آینده این کشور رسما شرکت می کند و قرار است وزیر خارجه آمریکا نیز عازم این کشور شود.

روز جمعه، ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر)، حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سن سوچی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در واکنش به وعده دولت این کشور برای انجام اصلاحات سیاسی و پیشبرد دموکراسی، رهبری حزب تصمیم گرفته است تا برای ثبت مجدد این حزب به عنوان یک تشکل سیاسی رسمی اقدام کند.

در این اطلاعیه آمده است که آنگ سن سوچی نیز در نظر دارد به عنوان نامزد انتخابات پارلمانی آینده برمه ثبت نام و رسما در مبارزات انتخاباتی شرکت کند.

حزب اتحاد ملی برای دموکراسی در انتخابات پارلمانی برمه که در ماه نوامبر سال گذشته برگزار شد، در اعتراض به ممنوعیت شرکت رهبر حزب، انتخابات را تحریم کرد.

انتخابات سال گذشته به تشکیل یک دولت غیرنظامی در برمه منجر شد هر چند در آن زمان مخالفان گفتند که این دولت صرفا مجری دستور "حکام نظامی" این کشور است و انتظار نمی رود تحولی قابل ملاحظه در صحنه سیاسی برمه روی دهد.

اخیرا دولت برمه قانون انتخابات را اصلاح کرد و اعلام داشت که برخی از محدودیت های قبلی در زمینه مشارکت احزاب و گروه ها در انتخابات مرتفع و راه برای مشارکت گسترده تر سیاسی در انتخابات هموار شده است.

آنگ سن سوچی، که جایزه صلح نوبل سال ۱۹۹۱ را برای مبارزه مسالمت آمیز برای استقرار دموکراسی در برمه به دست آورد، سال گذشته سرانجام از حبس خانگی آزاد شد هرچند مشخص نیست که آیا اجازه فعالیت سیاسی آزادانه و از جمله، شرکت در تجمع های عمومی را خواهد یافت یا نه.

در انتخابات پارلمانی سال ۱۹۹۰، حزب اتحاد ملی برای دموکراسی توانست اکثریت آرا را به دست آورد اما حکام نظامی برمه نتیجه انتخابات را ابطال کردند.

آنگ سن سوچی قبل از برگزاری انتخابات سال ۱۹۹۰ در حبس خانگی بود و پس از آن نیز تا سال گذشته، به مدت پانزده سال را در بازداشت خانگی به سر برد.

حزب اتحاد برای دموکراسی آمادگی خود برای شرکت در فعالیت های سیاسی را همزمان با انتشار گزارش هایی از بهبود شرایط سیاسی در برمه اعلام داشته است.

بهبود وجهه بین المللی

برمه، یا جمهوری اتحادیه میانمار، در جنوب شرق آسیا و سواحل خلیج بنگال واقع شده و با کشورهای هند، چین، لائوس، تایلند، بنگلادش و هند همسایه است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری آمریکا در حمایت از روند اصلاحات هیلاری کلینتون را به برمه می فرستد

این کشور که زمانی بخشی از مستعمرات بریتانیا بود، در سال ۱۹۴۸ استقلال خود را به دست آورد و تا سال ۱۹۶۲ و کودتای نظامیان، از نظام دموکراسی پارلمانی برخوردار بود.

نظامیان تا کنون به طور مستقیم و غیرمستقیم بر برمه حکومت کرده و در این مدت موفق شده اند تظاهرات و اعتراضات مردمی متعددی را سرکوب کنند.

با اینهمه، در سال های اخیر، شرایط سیاسی برمه و گزارش های حاکی از نقض گسترده حقوق بشر در این کشور باعث وارد شدن فشار قابل توجه بین المللی بر حکومت نظامیان شد.

برمه، در کنار ایران و کره شمالی، از کشورهایی است که از سوی مجامع بین المللی حقوق بشر، از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل، به نقض گسترده حقوق بشر متهم شده اند.

با اینهمه، در ماه های اخیر، دولت غیرنظامی برمه به اقداماتی در جهت ایجاد فضای باز سیاسی در این کشور دست زده و از جمله شماری از زندانیان سیاسی را آزاد کرده است.

اقدام دولت برمه با استقبال محتاطانه جامعه جهانی مواجه شده و چند روز پیش، یکی از اعضای دولت بریتانیا برای ملاقات با مقامات دولت برمه به این کشور سفر کرده و خواستار اقدامات بیشتر دولت در جهت ایجاد فضای باز سیاسی شده است.

روز جمعه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که ماه آینده هیلاری کلینتون، وزیر خارجه را به برمه اعزام می کند.

این نخستین بار در پنجاه سال گذشته است که یک مقام ارشد آمریکایی به برمه سفر می کند و آقای اوباما گفته است که هدف از این دیدار "استفاده از فرصتی تاریخی برای پیشرفت و اعلام این نظر به مقامات برمه ای است که ادامه اصلاحات دموکراتیک زمینه ساز ایجاد روابطی جدید با آمریکا خواهد شد."

پیشتر گزارش شده بود که آقای اوباما در تماس تلفنی با آنگ سن سوچی، در مورد روند اصلاحات برمه با او گفتگو کرده است.

همچنین، در اجلاس اخیر اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا - آسه آن - رهبران شرکت کننده تصمیم گرفتند ریاست دوره ای این سازمان در سال ۲۰۱۴ را به نشانه استقبال از روند اصلاحات در برمه، به این کشور واگذار کنند.

مطالب مرتبط