سوریه با سفر تیم اتحادیه عرب موافقت کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption اتحادیه عرب روز چهارشنبه سه روز به دمشق مهلت داد تا میان همکاری و تحریم ها یکی را انتخاب کند

یک منبع دیپلماتیک به بی بی سی گفته است حکومت بشار اسد در سوریه به طور مشروط با سفر یک هیأت ناظر از سوی اتحادیه عرب به آن کشور موافقت کرده است.

هدف از سفر این هیأت به سوریه نظارت بر اجرای طرح هایی برای پایان دادن به موج خشونت ها در این کشور است.

این منبع که نخواسته نامش فاش شود به بی بی سی گفت دولت سوریه مراتب این موافقت را به اتحادیه عرب اطلاع داده است، اما چند مورد جزیی هنوز تحت بررسی است.

با این حال به گفته این منبع، موارد یاد شده در حدی نیستند که در مسیر کار مانعی ایجاد کنند.

به گفته این منبع، موارد یاد شده "به استقلال و تمامیت ارضی" سوریه مربوط می شوند.

اتحادیه عرب روز چهارشنبه سه روز به دمشق مهلت داد تا میان همکاری و تحریم ها یکی را انتخاب کند.

اتحادیه عرب به طور رسمی عضویت سوریه در آن اتحادیه را به حالت تعلیق در آورده است.

این در حالی است که آلمان، فرانسه و بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده اند که بر توقف موارد نقض حقوق بشر در سوریه تاکید دارد.

این طرح همچنان خواهان اجرای طرح اتحادیه عرب برای توقف خشونت ها در سوریه است و چهار کشور عرب از آن حمایت می کنند.

اختلاف میان قدرت های غربی حاضر در شورای امنیت با روسیه و چین باعث شد این قطعنامه به جای این شورا به یکی از کمیته های مجمع عمومی ارجاع داده شود.

به گفته باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد، حمایت عربستان سعودی، اردن، قطر و مراکش از قطعنامه پیشنهادی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیپلمات های غربی امیدوارند حمایت گسترده کشورهای عرب از چنین قطعنامه ای بتواند به برطرف شدن مخالفت بعضی از اعضای شورای امنیت با اعمال فشار بیشتر بر حکومت سوریه کمک کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پنجشنبه با ابراز نگرانی از وضع سوریه، شرایط در این کشور را به "جنگ داخلی" تشبیه کرده بود.

آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه نیز امروز به مخالفان دولت بشار اسد هشدار داد که از توسل به روشهای خشونت آمیز و مسلحانه خودداری کنند. به گفته آقای ژوپه جنگ داخلی "یک مصیبت واقعی خواهد بود".

مطالب مرتبط