اعدام مردی که گنبد حرم عسکری را منفجر کرد

حق نشر عکس FARS
Image caption گنبد حرم عسکریین دارای قدمتی هزار ساله است

وزارت دادگستری عراق اعلام کرد که فردی که پنج سال پیش با منفجر کردن گنبد طلایی آرامگاه امامان حسن عسکری و علی النقی، جرقه خونین ترین جنگ فرقه ای را در عراق زد، دیروز اعدام شده است.

فردی که به اتهام اقدام به این بمبگذاری اعدام شد، یسری طریقی نام داشته و اهل تونس بوده و پس از حمله آمریکا به عراق و سقوط حکومت صدام حسین در حالی که نوزده سال سن داشته، برای مبارزه با نیروهای آمریکایی به عراق رفته بوده است.

وی پس از اقدام به بمبگذاری در حرم عسکری در شهر سامره عراق بازداشت و علاوه بر این بمبگذاری به دست داشتن در قتل صدها آمریکایی و عراقی، از جمله خبرنگار تلویزیون العربیه نیز اعتراف کرد، هرچند پدرش می گوید که او زیر شکنجه اعتراف کرده و مجبور شده است چنین جرائمی را به گردن بگیرد.

در اعلامیه وزارت دادگستری عراق آمده که یسری طریقی در دادگاه علاوه بر اعتراف، از اقدامات خود هم ابراز پشیمانی و تأسف کرده بود.

با قطعی شدن حکم اعدام یسری طریقی، رئیس جمهور موقت تونس، فؤاد مبزع هشت روز پیش از جلال طالبانی رئیس جمهور عراق درخواست عفو او را کرد اما این درخواست پذیرفته نشد و یسری طریقی دیروز همراه با ده نفر دیگر اعدام شد، وزارت خارجه تونس از اعدام او ابراز تأسف کرد و به خانواده او پیام تسلیت فرستاد. حرم عسکریین در سامره، آرامگاه امام علی النقی و امام حسن عسکری پیشوایان دهم و یازدهم شیعیان است و گنبد آن که در بمبگذاری پنج سال پیش منفجر شد بیش از هزار سال قدمت داشت و یکی از بزرگترین گنبدهای جهان اسلام به شمار می رفت، این گنبد به دستور ناصرالدین شاه قاجار با طلا پوشانده شد.

بنابر روایتهای تاریخی، این آرامگاه در اصل خانه و محل سکونت امامان دهم و یازدهم شیعه بوده و در آن علاوه بر این دو امام، نرگس مادر امام دوازدهم شیعیان، حکیمه دختر امام نهم و جعفر (معروف به جعفر کذاب) برادر امام حسن عسکری نیز مدفونند و سردابی که شیعیان اعتقاد دارند امام دوازدهم در آن ناپدید شده نیز در ضلع شمال غربی آن قرار دارد.

در انفجار این حرم که در ۲۲ فوریه ۲۰۰۶ (سوم اسفند ۱۳۸۴) رخ داد، دویست کیلوگرم تی ان تی در مرکز گنبد جاسازی شده بود و تمام گنبد بر اثر انفجار فروریخت، باز سازی گنبد سه سال طول کشید و یکصد میلیون دلار هزینه برداشت.

مطالب مرتبط