سیف الاسلام قذافی؛ از چشم‌انداز قدرت تا اتهام جنایت

حق نشر عکس Other
Image caption سیف الاسلام قذافی از جمله چهر های جنجالی لیبی بود

زمانی سیف الاسلام قذافی، علیرغم آن که پستی رسمی در دولت لیبی نداشت، به عنوان دومین چهره با نفوذ این کشور پس از پدرش، معمر قذافی، شناخته می شد. او اکنون از سوی دیوان بین المللی کیفری متهم شده که در جریان سرکوب مخالفان حکومت پدرش مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

سیف الاسلام ۳۹ ساله تا پیش از شروع اعتراضات در لیبی به عنوان چهره اصلاح طلب دولت معرفی می شد.

او که دومین فرزند رهبر پیشین لیبی است، در جریان اعتراضات گسترده علیه حکومت قذافی بارها وعده داد تا شکست مخالفان پدرش دست از جنگ بر نخواهد داشت. او همچنین بارها از معترضان به عنوان "می‌خواره ها و آدمکش ها" و همچنین "تروریست" یاد کرد.

سیف الاسلام که پیش از این بارها از ضرورت دمکراسی در لیبی سخن گفته بود، نقشی مهم در نزدیکی این کشور به غرب در حد فاصل سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ برعهده داشت.

به عنوان مسئول بنیاد خیریه قذافی، گفته شده است که دسترسی او به منابع مالی بیشمار این امکان را به او داد تا از این درآمد در جهت بهبود روابط با جهان غرب استفاده کند.

سیف الاسلام که همواره از چهره های جنجالی لیبی بود در مذاکراتی که در نهایت باعث شد تا پدرش خاتمه برنامه های هسته ای لیبی را اعلام کند، حضور داشت.

او بعدا در آزادی شش پرستار بلغاری که به آلوده کردن کودکان به ویروس آچ‌آی‌وی در بیمارستانی در لیبی متهم شده بودند، نقش داشت.

از سیف الاسلام به عنوان چهره ای کلیدی در مذاکرات مربوط به بمب گذاری در هواپیمای پان آمریکن بر فراز لاکربی در سال ۱۹۸۸و مذاکرات مربوط به حمله به یک کلوپ در برلین در سال ۱۹۸۶ یاد می شود که در هر دو مورد دولت لیبی متهم اصلی بود.

و باز هم این سیف الاسلام بود که در مذاکرات جنجالی که در نهایت در سال ۲۰۰۹ میلادی به آزادی عبدالباسط مقراحی منجر شد، حضور داشت.

از آقای مقراحی به عنوان عامل بمبگذاری لاکربی یاد می شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption سیف الاسلام در بسیاری از مذاکرات مهم در لیبی نقشی فعال داشت

پس از این توافقات که با حضور فعال سیف الاسلام انجام شد، تحریم های بین المللی علیه لیبی لغو شد و چنین به نظر رسید که این کشور وارد دوره ای از تغییرات چشمگیر شده است.

گفته می شود سیف الاسلام که مالک خانه ای در لندن بود ارتباطاتی با چهره های سرشناس سیاسی بریتانیا و همچنین اعضای خانواده سلطنتی داشت.

او بارها با پرنس اندرو، دوک یورک، ملاقات کرد و گفته شده که دیدارهایی از کاخ باکینگهام و کاخ ویندزور داشته است.

گفته شده که سیف الاسلام دو ببر به عنوان حیوان خانگی در اختیار داشت و شکار شاهین که از جمله سنت های قدیمی خاندان های پادشاهی اعراب بشمار می رود، از جمله سرگرمی های او بوده است.

سیف الاسلام که نامش به معنای "شمشیر اسلام" است همواره گزارش ها مبنی بر اینکه او قصد دارد پس از پدرش قدرت را به دست بگیرد، رد می کرد.

او در جریان یک سخنرانی در سال ۲۰۰۸ میلادی از سیاست کناره گیری کرده بود.

سیف الاسلام در جریان این سخنرانی گفت: "من در هر کاری مداخله کردم. در سیاست خارجی، در حل بسیاری از مشکلات، در طرح های مربوط به توسعه، در خانه سازی، به این دلیل که هیچ سازمان و یا سیستم اداری که قادر به انجام این کارها باشد، وجود نداشت. اما حال که شرایط در کشور تغییر کرده است، اگر من به این نقش ادامه دهم، با مشکل روبرو خواهیم شد."

زمانی که اخبار مربوط به نقش سیف الاسلام در جریان سرکوب معترضان منتشر شد، هاوارد دیویس مدیر مدرسه اقتصاد لندن ( LSE ) جایی که زمانی سیف الاسلام از آن جا فارغ التحصیل شده بود، مجبور به استعفا شد.

آقای دیویس به دلیل پذیرفتن کمک های مالی که از سوی بنیاد خیریه سیف الاسلام به این مدرسه شده بود، با انتقاداتی روبرو و در نهایت مجبور به استعفا شد.

این دانشگاه همچنین پس از آن که گزارش هایی مبنی بر تقلب در تز دکترای سیف الاسلام منتشر شد، تحقیقاتی را درباره اعتبار تز او آغاز کرده است.

مطالب مرتبط