پلیس کالیفرنیا به دانشجویان معترض گاز فلفل زد

دانشگاه کالیفرنیا حق نشر عکس youtube
Image caption این عکس از روی ویدیویی برداشته شده که اسپری گاز فلفل به دانشجویان را نشان می‌دهد

در یوتیوب، ویدیویی منتشر شده که در آن یکی از ماموران پلیس دانشگاه کالیفرنیا در دیویس، به تعدادی از دانشجویان که روی زمین نشسته‌اند و دست‌هایشان را به هم داده‌اند گاز فلفل اسپری می‌کند.

روز جمعه ویدیوهای زیادی در یوتیوب منتشر شد که در آن ماموران پلیس دانشگاه کالیفرنیا در شهر دیویس، چادرهای دانشجویان را از محوطه دانشگاه‌ بر می‌داشتند.

اما در یکی از این ویدیوها، مامور پلیس انگار که مشغول سم‌پاشی گل‌های باغچه باشد، اسپری گاز فلفل را به صورت دانشجویانی می‌زند که بی‌حرکت روی زمین نشسته‌اند. بعد هم در حرکت‌های رفت و برگشت این کار را تکرار می‌کند.

بیشتر کسانی که مورد این حرکت مامور پلیس قرار گرفته‌اند، سرشان را پائین انداخته‌اند اما به نظر می‌رسد که یکی از آنها زمانی که سرش بالاست مورد اسپری شدن قرار می‌گیرد.

همزمان کسانی که در صحنه حضور دارند شروع به فریاد می‌کنند و به پلیس می‌گویند که باید از کارش خجالت بکشد. بعد کم کم همصدا می‌شوند و با هم شعار "شرمت باد" سر می‌دهند.

اما این فریاد‌ها به جایی نمی‌رسد و آن‌طور که در این تکه فیلم دیده می‌شود پلیس شروع به بلند کردن دانشجویان از سرجایشان می‌کند.

هنوز مشخص نیست مامور پلیسی که در این صحنه دیده می‌شود از کدام دسته از ماموران پلیس است. ماموران دانشگاه دیویس، یا ماموران شهری. برای اینکه رئیس پلیس دانشگاه دیویس از همه ماموران خواسته بود تا اعتراض‌های انجام شده در این محل را برچینند.

در توضیح اینکه چرا این مامور چنین کرده، آنت اسپیکوزا، رئیس پلیس دانشگاه می‌گوید که دانشجویان پلیس را محاصره کرده‌بودند و پلیس راهی برای بیرون رفتن از آنجا نداشته است.

در نهایت چادرهای دانشجویانی که در ادامه اعتراض‌های اشغال وال استریت در آنجا بنا شده بود، از محل برداشته شد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست