شانس کم سوسیالیست ها در انتخابات اسپانیا

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتظار می رود این انتخابات به زمامداری هفت ساله چپ گرایان خاتمه دهد

در اسپانیا، انتخابات سراسری آغاز شده و نظرسنجی ها حاکی است ناتوانی حزب حاکم در مقابله با بحران اقتصادی در این کشور از شانس سوسیالیست ها به میزان قابل ملاحظه ای برای در اختیار گرفتن مجدد قدرت کاسته است.

گزارش های اولیه حاکی است علیرغم ریزش باران سنگین در مادرید مردم حضور گسترده ای در مراکز رای گیری داشته اند.

آن طور که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد بعد از گذشت هفت سال از زمامداری چپ‌گرایان در اسپانیا، این بار حزب "مردم" با گرایشات راست میانه، بخت اول پیروزی در انتخابات است.

آمار بیکاران در اسپانیا هم اکنون ۵ میلیون نفر برآورد شده است و کارشناسان می گویند که این کشور در آستانه بحران اقتصادی قراردارد.

لوئیس رودریگرز زاپاته رو که دولتش در رویارویی با بحران بدهی ها با مشکلات عدیده ای روبرو شده است، تصمیم گرفت که از سوی حزبش نامزد شرکت در این انتخابات نشود.

به این ترتیب به جای او آلفردو پرز روبالکابا ، وزیر سابق کشور و از چهره های با نفوذ در حزب سوسیالیست جانشین آقای زاپاته رو شده است.

برعکس ایتالیا و یونان که برای مقابله با بحران اقتصادی در حوزه یورو، سیاستمداران بوروکرات را جانشین دولت های منتخب کردند، در اسپانیا برنده انتخابات سراسری سکاندار مقابله با بحران بدهی ها در کشور خواهد شد.

بسیاری از رای دهندگان اسپانیایی دولت آقای زاپاته رو را به دلیل ناکارآمدی در برخورد با بحران بدهی ها و گسترش آن به سایر کشورهای اروپا مقصر می دانند.

مطالب مرتبط