اتحادیه عرب با درخواست سوریه مخالفت کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ضرب الاجل اتحادیه عرب برای پایان دادن به سرکوب ها در سوریه شب گذشته به پایان رسید

اتحادیه عرب درخواست سوریه مبنی بر تجدید نظر در توافق با این اتحادیه را رد کرده است. توافق مورد نظر بین سوریه و اتحادیه عرب با هدف خاتمه دادن به درگیری ها در این کشور که تاکنون به کشته شدن دست کم ۳۵۰۰ نفر منجر شده، صورت گرفته بود.

براساس طرحی که از سوی وزرای امورخارجه اتحادیه عرب روز چهار شنبه گذشته( ۱۶ نوامبر) تسلیم مقامات سوری شده بود، از حکومت دمشق خواسته شده بود تا با ورود ناظران اتحادیه موافقت کند.

اما براساس بیانیه ای که امروز در وبسایت اتحادیه عرب منتشر شده آمده که سوریه خواستار تجدید نظر در این توافق، از جمله در مورد اعزام ۵۰۰ ناظر به آن کشور، شده است.

پیشتر گزارش هایی مبنی بر این که سوریه در تلاش است تا شمار ناظران اعزامی را از ۵۰۰ به ۴۰ نفر کاهش دهد، انتشار یافته بود.

ضرب الاجل اتحادیه عرب به سوریه برای پایان دادن به سرکوب ها، شب گذشته بدون آن که نشانه ای از خاتمه خشونت ها دیده شود، به پایان رسید.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی از طرح اتحادیه عرب به عنوان راه حلی مهم برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه یاد کرده است.

این در حالی است که امروز ( یکشنبه ۲۰ نوامبر) گزارش ها یی از انفجار نارنجک در ساختمان حزب حاکم بعث در دمشق، پایتخت، منتشر شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته شده از زمان شروع نا آرامی ها در سوریه دست کم ۳۵۰۰ نفر کشته شده است

در صورت تائید این خبر، گفته شده که این اولین حمله از این نوع در پایتخت از زمان بروز درگیری ها در طول هشت ماه گذشته است.

در همین حال فعالان سوری اعلام کردند که در درگیری های روز گذشته ( شنبه ۱۹ نوامبر) دست کم ۲۷ نفر از جمله ۴ نیروی امنیتی دولتی کشته شدند.

با توجه به این که به خبرنگاران خارجی اجازه حضور آزادانه در سوریه داده نمی شود، از این رو تائید صحت و سقم اخبار مربوط به تلفات خشونت ها دشوار است.

پیشتر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در گفتگویی با روزنامه ساندی تایمز چاپ بریتانیا گفته بود کشورش در مقابل فشارهای جامعه بین‌المللی سر خم نمی‌کند و به مقابله با "گروه‌های مسلحی" ادامه می‌دهد که به گفته وی به "خشونت و خرابکاری" در کشورش مشغول هستند.

آقای اسد همچنین در جریان این مصاحبه تاکید کرد که به عقیده او اتحادیه عرب با این کار، راه را برای "مداخله" کشورهای غربی در مسائل داخلی سوریه باز کرده است.

رئیس جمهوری سوریه، همچنین در این گفتگو هشدار داد که هر گونه عملیات نظامی علیه دمشق به وقوع یک "زلزله در خاورمیانه" منجر خواهد شد.

مطالب مرتبط