عدم موفقیت کمیته ویژه و ادامه دردسرهای اوباما

حق نشر عکس AFP
Image caption تلاش ابرکمیته کنگره آمریکا برای پیدا کردن راه حل طولانی مدت برای مشکل کسری بودجه با بن بست مواجه شده است

یک هیات ۱۲ نفره از نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره ایالات متحده که از تابستان مشغول بررسی راه های کاهش کسری بودجه بی سابقه آمریکا است، به ساعت های پایانی ماموریت خود نزدیک می شود و این در حالی است که اختلافات سیاسی مانع از حصول توافق در این زمینه شده است.

اعضای "ابرکمیته" مجالس نمایندگان و سنا که از شش نماینده دموکرات و شش نماینده جمهوری خواه تشکیل شده است تا چهارشنبه مهلت دارند، راه حل خود را برای کاهش بدهی ۱۵ تریلیون دلاری آمریکا ارائه کنند.

این در حالی است که از لحاظ فنی مهلت آنها دوشنبه به پایان می رسد چرا که کارشناسان کنگره باید از مهلت کافی برای ارزیابی توافق احتمالی برخوردار باشند.

اعضای ابرکمیته یکشنبه در برنامه های مختلف تلویزیونی شرکت کردند و سخنانشان بیانگر ناامیدی آنها از رسیدن به توافق در دقیقه نود بود.

به گفته جب هنسرلینگ، عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا "هیچ کس نمی خواهد امیدش را از دست بدهد ولی کم کم واقعیت جای امید را می گیرد."

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته است که اعضای ابرکمیته قرار است دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی شکست ماموریت خود را اعلام کنند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای روز یکشنبه از عدم توافق اعضای ابرکمیته در مهلت قانونی انتقاد کرد.

ایمی براندج، از سخنگویان کاخ سفید در بیانیه ای گفت: "خودداری از پاسخگویی و عقب انداختن موضوع باعث شد که در وهله اول واشنگتن دچار مشکل کسری بودجه شود. بنابراین کنگره باید کارش را همین جا انجام و تصمیمات سختی را اتخاذ کند."

ابرکمیته؛ هیاتی برای رفع اختلاف

ابرکمیته کنگره آمریکا پس از آن شکل گرفت باراک اوباما و جمهوری خواهان پس از هفته ها کشمکش سیاسی در گرمای تابستان واشنگتن، در ماه اوت بالاخره بر سر افزایش سقف استقراض برای مقابله با کسری بودجه به توافق رسیدند.

کشمکشی که باعث سقوط شدید ارزش بازار سهام و کاهش رتبه طلایی اعتباری آمریکا AAA از به +AA شد.

بر اساس مصوبه ماه اوت کنگره ایالات متحده، سقف بدهی‌های عمومی این کشور که چهارده تریلیون و سیصد میلیارد دلار بود، دو تریلیون و چهارصد میلیارد دلار دیگر افزایش یافت.

دولت آمریکا در عوض متعهد شد هزینه‌های خود را کاهش دهد. بر این اساس، وظیفه ابرکمیته کنگره آمریکا ارائه طرحی برای کاهش کسری بودجه آمریکا به میزان یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار در طی ده سال است.

جمهوری خواهان خواستار کاهش از کسری بودجه از طریق کاستن از بعضی از بودجه های عمرانی، هزینه های حمایتی و بیمه های درمانی افراد مسن هستند. دموکرات ها در عوض در پی افزایش مالیات ثروتمندان هستند.

هر دو حزب از لحاظ عقیدتی و سیاسی با راه حل مورد پیشنهاد طرف مقابل مشکل اساسی دارد.

این در حالی است که رقم بدهی عمومی آمریکا چهارشنبه از مرز ۱۵ تریلیون دلار که تقریبا معادل کل اقتصاد این کشور است، گذشت و این موضوع فشار را بر اعضای ابرکمیته افزایش داده است.

سناتور دموکرات پتی موری که ریاست مشترک ابرکمیته را برعهده دارد، می گوید در دوران سخت کنونی جمهوری خواهان باید قبول کنند که ثروتمندان باید سهم بیشتری در پرداخت مالیات بپردازند.

سناتور موری در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت: "یک اختلاف مهم وجود دارد و به نظر من چیزی نیست جز فداکاری و گذشت جمعی. همه باید در این دوران پر چالش از خود بگذریم . ثروتمندانی که سالی بیشتر از یک میلیون دلار درآمد دارند، باید در این فداکاری سهیم باشند. این خط قرمزی است که به نظر نمی رسد جمهوری خواهان قصد داشته باشند از آن عبور کنند."

سناتور موری ابراز امیدواری کرد که اعضای ابرکمیته در دقیقه نود به یک توافق دست پیدا کنند. اما اعضای جمهوری خواه این هیات ویژه در این امیدواری با خانم موری سهیم نیستند.

به گفته جب هنسرلینگ تا زمانی که دموکرات ها بر کاهش مشکلات مالی دولت از طریق افزایش مالیات ها تاکید دارند، مشکلات ادامه خواهد داشت.

آقای هنسرلینگ به شبکه فاکس نیوز گفت: "دیدگاه افراد درباره راه های ایجاد اشتغال و تسهیل رشد اقتصادی فرق دارد. نمی خواهم تقصیر را متوجه کسی کنم اما نشده که دموکرات ها یک پیشنهاد ارائه دهند و این پیشنهاد شامل افزایش یک تریلیون دلاری مالیات ها نباشد. حقیقت این است که این کار برای اقتصاد مضر است."

تبعات یک ماموریت ناتمام

کنگره آمریکا تا ۲۳ دسامبر وقت دارد طرح احتمالی ابرکمیته را که باید تا چهارشنبه ارائه شود، بررسی و تایید کند.

بر اساس قانون، در فقدان چنین توافقی، از سال ۲۰۱۳ به مدت ۱۰ سال یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار از هزینه های دولت آمریکا به طور خودکار کاسته خواهد شد.

نیمی از این کاهش، از محل هزینه های نظامی آمریکا خواهد بود. موضوعی که می تواند برای جمهوری خواهان نگران کننده است.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا این هفته هشدار داد چنین موضوعی می تواند بسیار ویرانگر باشد.

بخشی دیگر از کاهش ها مربوط به هزینه های تامین اجتماعی مانند بیمه درمانی سالخوردگان و افراد از کار افتاده است.

عدم توافق بر سر کسری بودجه آمریکا می تواند باز هم به رتبه اعتباری این کشور در بازارهای مالی جهان آسیب بزند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کمتر از یک سال دیگر برگزار می شود. این در حالی است که محبوبیت باراک اوباما و کنگره این کشور که مجلس نمایندگانش در اختیار جمهوری خواهان است، رو به کاهش است.

به گفته تحلیلگران ادامه کشمکش سیاسی بر سر کسری بودجه و بدهی عمومی می تواند باعث شود که دست آخر رای دهندگان خودشان در هنگام انتخابات در این باره تصمیم گیری کنند.

مطالب مرتبط