'برخورد' با دو پلیس استفاده کننده از گاز فلفل علیه دانشجویان

مامور پلیس دانشگاه کالیفرنیا که اسپری گاز فلفل را به سر و صورت دانشجویانی می‌زند که بی‌حرکت روی زمین نشسته‌اند حق نشر عکس youtube
Image caption در ویدیو منتشر شده، مامور پلیس گویی که مشغول سم‌پاشی گل‌های باغچه باشد، اسپری گاز فلفل را به سر و صورت دانشجویانی می‌زند که بی‌حرکت روی زمین نشسته‌اند

ماموران پلیسی که برای مقابله با دانشجویان معترض یکی از شعبه های دانشگاه کالیفرنیا بر روی آنها اسپری فلفل پاشیدند، به "مرخصی اداری" فرستاده شدند.

همزمان گزارش شده که فشارها برای کناره گیری لیندا کاتاهی، رئیس دانشگاه کالیفرنیا افزایش یافته و اعضای هیات علمی و دانشجویان با جمع آوری امضاء و صدور بیانیه های مختلف در شبکه های اجتماعی اینترنتی، خواستار استعفای وی شده اند. او گفته که این کار را انجام نخواهد داد.

دادستان شهر لس آنجلس، استفاده گسترده از گاز فلفل برای مواجهه با دانشجویان معترض در محوطه دانشگاه شهر دیویس (در ۱۲۰ کیلومتری شمال سانفرانسیسکو) را "غیرضروری" دانسته است.

دانشجویان معترض این دانشگاه در حال تدارک برپایی تجمعی اعتراضی در روز دوشنبه (۲۱ نوامبر - ۳۰ آبان) هستند.

خانم کاتاهی با دستور تشکیل کمیته رسیدگی به این موضوع، گفته که می خواهد با دانشجویان معترض به طور مستقیم گفتگو کند.

روز گذشته و هنگامی که خانم کاتاهی در یک کنفرانس مطبوعاتی حضور یافته بود، تجمع دانشجویان در برابر محل کنفرانس، خروج او از ساختمان را "به خاطر نگرانی از سلامت جانی" وی به تاخیر انداخت. اما ساعاتی بعد دانشجویان با تشکیل زنجیره ای انسانی و در حالی که از خانم کاتاهی سوال های متعدد می پرسیدند، اجازه دادند که وی سوار خودروی شخصی اش شود.

ماجرا از آنجا آغاز شد که روز گذشته، در سایت یوتیوب، ویدیویی منتشر شد که در آن یکی از ماموران پلیس دانشگاه کالیفرنیا به تعدادی از دانشجویان که روی زمین نشسته‌اند و دست‌هایشان را به هم داده‌اند گاز فلفل اسپری می‌کند.

در این ویدیو، مامور پلیس گویی که مشغول سم‌پاشی گل‌های باغچه باشد، اسپری گاز فلفل را به سر و صورت دانشجویانی می‌زند که بی‌حرکت روی زمین نشسته‌اند. بعد هم در حرکت‌های رفت و برگشت این کار را تکرار می‌کند.

دانشجویان معترض در حمایت از جنبش اشغال وال استریت و اعتراض به استفاده پلیس از باتوم برای متفرق کردن هم دانشگاهیان‌شان در شعبه برکلی دانشگاه کالیفرنیا روز جمعه (۱۸ نوامبر) در محوطه شعبه شهر دیویس این دانشگاه تجمع کرده و قصد داشتند که با برپا کردن حدود ۲۵ چادر، در آنجا بمانند.

اما پلیس دانشگاه که از یک روز پیش تر، هشدار داده بود با هرگونه برپایی چادر و تلاش برای احداث کمپ برخورد خواهد کرد، ضمن دستگیر کردن چندین دانشجو، از اسپری فلفل برای برخورد با معترضانی که حاضر به ترک محل نبودند، استفاده کرد.

جنبش اشغال وال استریت که از دو ماه پیش در منطقه منهتن نیویورک شروع شده، به "نابرابری های اقتصادی و سودجویی بانک دارها و شرکت های تجاری" اعتراض می کند.

مطالب مرتبط