اسد: سوریه در برابر فشارهای بین‌المللی سر خم نمی‌کند

تظاهرات روز جمعه حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات اعتراضی بعد از نماز روز جمعه

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفته است که کشورش در مقابل فشارهای جامعه بین‌المللی سر خم نمی‌کند. او همچنین گفته است که به مقابله با "گروه‌های مسلحی" که به "خشونت و خرابکاری" در کشورش مشغول هستند، ادامه می‌دهد.

مقابله دولت بشار اسد با مخالفان حکومتش، مقابله‌ای خونین است که در هشت ماه گذشته به کشته شدن دست کم ۳۵۰۰ نفر انجامیده است. همین امر اتحادیه عرب را بر آن داشت تا به آقای اسد ضرب‌الاجلی دهد که تا بامداد روز یکشنبه بیستم نوامبر، خشونت علیه معترضان را پایان دهد و به گفتگو با مخالفان بپردازد.

آقای اسد که با روزنامه ساندی تایمز مصاحبه می‌کرد، اما عقیده دارد که اتحادیه عرب با این کار، راه را برای "مداخله" کشورهای غربی در مسائل داخلی کشورش باز کرده است.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در منطقه می‌گوید که حکومت سوریه، آگاه است که تعلیق عضویت لیبی از اتحادیه عرب، باعث شد که فشارهای جهانی بر آن کشور بیشتر شود که در نهایت به حمله نظامی به آن کشور منجر شد.

رئیس جمهوری سوریه، همچنین در این گفتگو هشدار داده که هر گونه عملیات نظامی در کشورش منجر به "زلزله در خاورمیانه" می‌شود.

آن طور که فعالان سیاسی سوری می‌گویند حکومت آقای اسد در آخرین روز باقی مانده از ضرب‌الاجل اتحادیه عرب، همچنان به سرکوب مخالفان ادامه داده است.

بعد از شروع اعتراض‌ها و سرکوب خونین معترضان در سوریه، خبرنگاران مستقل پایشان از این کشور قطع شد اما آمار کشته‌ها از سوی فعالان سیاسی به جهان خارج درز کرده. مخالفان گزارش کرده‌اند که روز شنبه دست کم 24 نفر در جریان اعتراض‌ها کشته شده‌اند.

اتحادیه عرب همچنین می‌خواهد که نمایندگانی برای نظارت بر روند صلح را روانه سوریه کند، اما این خواسته با اما و اگر حکومت مواجه شده است. آنها برای اتحادیه عرب شروطی گذاشته‌اند. گفته شده که یکی از شروط دولت سوریه این است که تعداد ناظران از 500 نفر به 40 نفر کاهش یابد.

ناظران بنا بوده که به روند صلح و بیرون رفتن نظامیان از خیابان‌ها و پایان سرکوب معترضان در خیابان‌ها نظارت داشته باشند.

اما آقای اسد در گفتگویی که با روزنامه ساند‌ی تایمز داشته دوباره بر این حرف پافشاری کرده که ماموران، تنها به دنبال افرادی هستند که مسلح هستند و به خرابکاری مشغولند.

مطالب مرتبط