معترضان مصری دوباره میدان تحریر قاهره را اشغال کردند

میدان تحریر حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان پس از یک ساعت که از میدان بیرون رانده شده بودند دوباره به آنجا بازگشتند.

خشونت‌ ماموران امنیتی مصر که برای بیرون راندن معترضان از میدان تحریر، از ضربه زدن به سرهای معترضان با باتوم هم ابایی نداشتند، کارساز نشد و هزاران نفر از معترضان به میدان تحریر بازگشتند.

این افراد به "ادامه حکومت شورای نظامی" اعتراض دارند. اعتراض آنها اما امروز با پرتاب گاز اشک‌آور و حمله ماموران با باتوم به آنها به خشونت کشیده شد.

گزارش‌ها حاکی از کشته‌ شدن دست کم یازده نفر در جریان اعتراض‌های روز یکشنبه بوده است. همچنین گفته شده که در روز شنبه هم دو نفر از معترضان کشته شده‌اند.

مقام‌های بیمارستانی می‌گویند که ۹۰۰ هم در جریان این اعتراض‌ها مجروح شده‌اند که چهل نفر از آنها از ماموران امنیتی بوده‌اند.

از شهرهای اسکندریه، سوئز و اسوان هم خبر می‌رسد که اعتراض‌هایی در آن نقاط هم به وقوع پیوسته است.

معترضان می‌گویند که آنها از این واهمه دارند که نظامیان بخواهند بر قدرت چنگ بیاندازند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام‌های بیمارستانی از مجروح شدن حدود ۹۰۰ نفر در جریان اعتراض‌ها خبر می‌دهند

اعتراض‌ها در مصر یک هفته پیش از انتخابات پارلمانی مصر انجام گرفته است. این نخستین انتخابات در این کشور پس از سرنگونی حسنی مبارک در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ است.

معترضان از روز شنبه در میدان تحریر جنگ شدند. آنها برای شروع روز دوم اعتراض‌ها به سوی وزارت کشور مصر سنگ‌اندازی کردند. ماموران هم در جواب گاز اشک‌آور به سوی معترضان شلیک کردند و بعد هم سر خیابانی که به وزارت کشور منتهی می‌شد را بستند.

ماموران برای آنکه دست بالا را داشته باشند، چند نفر بر زرهی را هم به محل آوردند. سربازان و نیروهای پلیس هم به محل ریختند و با زدن معترضان و خراب کردن اردوی آنها سعی در متفرق کردن آنها کردند.

اما تنها یک ساعت برای معترضان کافی بود که دوباره به میدان تحریر سرریز شوند.

در هفته‌های اخیر، گروه‌های اسلام‌گرا و جوانان مصری به پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر اعتراض کردند. آنها می‌گویند که با این قانون اساسی، حتی پس از روی کار آمدن یک دولت غیر نظامی، باز هم نظامیان قدرت خواهند بود.

در پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر نظامیان زیر دست دولت‌های غیرنظامی نخواهند بود و بودجه‌ آنها هم جداست.

معترضان چند باری سعی کرده بودند که به میدان تحریر بروند اما هر بار، ماموران آنها را از آنجا دور کردند اما از روز شنبه آنها توانستند در میدان اصلی قاهره خودشان را جاگیر کنند.

یکی از معترضان به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که به عقیده او برخوردی که با آنها شده نشان دهنده این است که حکومت مبارک همچنان در قدرت هست.

مطالب مرتبط