یک فرد مظنون به برنامه‌ریزی برای "بمب‌گذاری در نیویورک" دستگیر شد

جلسه مطبوعاتی مایکل بلومبرگ حق نشر عکس Reuters
Image caption در جلسه مطبوعاتی شهردار نیویورک، تصویر انفجار یک خودرو با بمبی مشابه بمب متهم، نشان داده شد

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک اعلام کرد که روز شنبه، ماموران پلیس شهر نیویورک، فردی را دستگیر کرده‌اند که می‌خواسته در اتومبیل‌های پلیس و دفترهای پست بمب‌گذاری کند.

به گفته شهردار نیویورک، خوزه پیمنتل، که ۲۷ سال سن دارد، به اتهام‌های "تروریستی" دستگیر شده است.

مایکل بلومبرگ در یک جلسه مطبوعاتی که ۷:۳۰ عصر روز یکشنبه به وقت محلی در نیویورک برگزار شد، به همراه رئیس پلیس نیویورک و دادستان منهتن، این خبر را اعلام کرد.

ریموند کلی، رئیس پلیس نیویورک، گفت آقای پیمنتل که خود را "گرگ تنها" می‌نامیده، قصد داشته تا نیروهای آمریکایی را که از کشورهای دیگر مانند افغانستان و عراق به کشور باز می‌گردند، هدف حملات خود قرار دهد.

آقای بلومبرگ، در سخنان خود نگفت که این فرد عضو القاعده بوده، اما او را هوادار القاعده معرفی کرد.

دستورالعمل ساخت بمب را هم به گفته مقام‌های شهر نیویورک، این فرد از مجله‌ای الکترونیکی فرا گرفته که انور العولقی، از رهبران القاعده در یمن، منتشر می‌کرده است. آقای العولقی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در یمن کشته شد.

در مجله مورد بحث، مطلبی منتشر شده بود با این عنوان که "چگونه در آشپزخانه مادرتان بمب بسازید". مقام‌های شهری نیویورک در ادعانامه خود علیه فرد مظنون شواهدی ارائه داده‌اند که این فرد داشته قدم به قدم از روی همان مجله جلو می‌رفته است و در زمان دستگیری، او یک ساعت با تمام شدن ساخت بمبش فاصله داشته است.

در این جلسه، تصویر یک نمونه از بمبی که گفته شد، آقای پیمنتل قصد ساخت آن را داشته به خبرنگاران نمایش داده شد. سپس ویدیویی را به خبرنگاران نشان دادند که همان بمب در یک خودرو کارگذاشته شده بود و بعد آن را منفجر کردند. شهردار نیویورک گفت به این ترتیب می‌توان فهمید که این بمب چه اثر مخربی داشته است.

مقام‌های شهری نیویورک اما می‌گویند که "گرگ تنها" را دو سالی بود که زیر نظر داشتند.

شهردار نیویورک حدس می‌زند که کشته شدن انور العولقی، خوزه پیمنتل را بر آن داشت تا نقشه خود را عملی کند.

در این جلسه خبری، همچنین گفته شد که آقای پیمنتل، آنچنان به رهبر پیشین القاعده، اسامه بن‌لادن و رئیس‌جمهوری پیشین عراق، صدام حسین، علاقه‌مند بوده که می‌خواسته نامش را به "اسامه حسین" تغییر دهد.

مطالب مرتبط