بریتانیا بانک مرکزی ایران را تحریم می‌کند

حق نشر عکس mehr
Image caption بانک مرکزی در فهرست تحریم های بریتانیا قرار دارد

جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا، از اعمال تحریم های مالی تازه علیه ایران خبر داد. این تصمیم ها در راستای افزایش نگرانی از برنامه اتمی ایران پس از انتشار گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی اتخاذ شده است.

توقف همکاری بریتانیا با موسسه های مالی ایران شامل بانک مرکزی این کشور نیز می‌شود. این نخستین بار است که بریتانیا تبادلات مالی با یک کشور را به طور کامل قطع می‌کند.

به گفته آقای آزبورن توقف همکاری مالی با بانک های ایران به علت نقش این موسسه ها "در توسعه برنامه اتمی نظامی" ایران صورت گرفته است.

آمریکا و کانادا هم روز دوشنبه (۲۱ نوامبر) تحریم های اقتصادی بیشتری علیه سیستم مالی ایران اعلام کردند.

این تمهیدات بعد از ظهر دوشنبه به وقت واشنگتن از سوی هیلاری کلینتون وزیر خارجه و تیموتی گایتنر وزیر خزانه داری آمریکا و در هماهنگی با تصمیم تازه بریتانیا برای توقف مبادلات مالی با نظام بانکی ایران اعلام شد.

در تحریم های تازه آمریکا از ایران به عنوان یکی از "مهم ترین نگرانی ها در زمینه پولشویی" نام برده شده است.

تحلیلگران می گویند که تحریم های تازه می تواند راه را برای تمهیدات بعدی از جمله تحریم بانک مرکزی ایران باز کند.

هرچند آمریکا بانک مرکزی ایران را رسما تحریم نکرد اما علیه معامله با آن به سایر کشورها هشدار داد.

مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا، به بی‌بی‎‌سی فارسی گفت که اثر عمده تصمیم روز دوشنبه انجماد و توقف کامل فعالیت های بانکی و تجارتی ایران است که از طریق سامانه بانکی ایران تامین اعتبار ارزی می کردند. در این میان شرکت های بیمه ایرانی هم به دلیل اینکه سهامدار آن بانک های کشور هستند شامل این تحریم می شوند. این موضوع نشان می دهد که تحریم بانک مرکزی ایران چه تاثیر عمیقی بر اقتصاد این کشور خواهد گذاشت.

"هماهنگی بریتانیا با دیگر کشورها"

یکی از سخنگویان دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در این باره گفته است: "در مورد اعمال تحریم های مالی جدید علیه ایران هماهنگ هایی با آمریکا و کانادا خواهیم داشت. ما می خواهیم با سایر کشورهای اروپایی هم در این باره صحبت کنیم."

این سخنگوی نخست وزیر بریتانیا همچنین گفته است انتظار می‌رود اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران در جریان نشست وزرای خارجه کشورهای اروپایی که قرار است در ماه آینده میلادی برگزار شود، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در پی گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در آن نسبت به جنبه های نظامی برنامه های اتمی ایران ابراز نگرانی شده بود، شورای حکام آژانس روز جمعه گذشته قطعنامه ای را در این مورد صادر کرد.

در این قطعنامه، ضمن ابراز نگرانی نسبت به ابهاماتی که همچنان در مورد برنامه های اتمی ایران باقی است و مدیرکل آژانس به آنها اشاره کرده، از جمهوری اسلامی خواسته شده است تا اطلاعات شفاف و کاملی را در مورد تمامی جنبه های برنامه های هسته ای خود در اختیار آژانس قرار دهد.

به گفته خبرنگار بی بی سی علیرغم گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران، پرونده این کشور به دلیل مخالفت های روسیه و چین به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده نشده است.

مطالب مرتبط