جنبش نهضت تونس: قیام بحرین ربطی به انقلابهای عربی ندارد

تظاهرات بحرین حق نشر عکس Reuters
Image caption شیعیان بحرین نسبت به آنچه تبعیض علیه اکثریت شیعه مذهب این کشور می‌خوانند، معترض بودند

دفتر سیاسی جنبش نهضت تونس، قیام شیعیان بحرین در زمستان گذشته را حرکتی فرقه گرایانه و خرابکارانه توصیف کرد که هیچ ربطی به "بهار عربی" ندارد بلکه مایه "لکه دار شدن چهره انقلابهای عربی است".

این موضعگیری جنبش نهضت تونس در دیداری میان گروهی از اعضای گروهی بحرینی موسوم به جمعیت مبانی حقوق بشر با اعضای دفتر سیاسی جنبش نهضت در تونس ابراز شده و در رسانه های بحرینی و مطبوعات عربی بازتاب گسترده ای داشته است.

جنبش نهضت تونس با پیروزی در انتخابات مجلس مؤسسان تونس، نخستین تشکل سیاسی عربی است که از ثمره جنبشهای عربی بهره مند شده است، این نهضت خود را اسلامگرای میانه رو مدافع آزادیهای فردی و اجتماعی در عین پاسداری از اصول و ارزشهای دین اسلام می داند.

موضعگیری حزب نهضت علیه جنبش شیعیان بحرین در حالی صورت گرفته که راشد غنوشی رهبر این حزب در گفتگو با بی بی سی فارسی گفته بود جنبشهای عربی همه کشورهای عربی را در برخواهد گرفت، مگر آنکه رهبران این کشورها دست به اصلاحات دامنه دار بزنند و دموکراسی را جانشین حکومت فردی بکنند.

شیعیان بحرین نسبت به آنچه تبعیض علیه اکثریت شیعه مذهب این کشور خواندند و تجمع قدرت در دست خانواده سلطنتی، معترض بودند. این حرکت اعتراضی با کمک ارتش عربستان سعودی سرکوب شد.

اعضای دفتر سیاسی جنبش نهضت تونس همچنین شرکت دادن زنان و کودکان در اعتراضات خیابانی در بحرین را غیرقانونی و خلاف حقوق بشر و پیمانهای بین المللی خوانده و گفته اند که معترضان حق نداشتند با آهن و چوب و روشن کردن آتش، برای شهروندان خطر ایجاد کنند.

این در حالی است که بند آوردن خیابانها و روشن کردن آتش برای مقابله با گاز اشک آور از شیوه های مرسوم در تظاهرات خیابانی در دیگر جنبشهای عربی، از جمله در تونس بود.

دفتر سیاسی جنبش نهضت تونس همچنین ایران را به دخالت در امور داخلی بحرین و تلاش برای ضربه زدن به هویت عربی این کشور متهم کرده است.

مطالب مرتبط