جنبش نهضت تونس موضعگیری علیه 'قیام بحرین' را تکذیب کرد

تظاهرات بحرین حق نشر عکس AP
Image caption شیعیان بحرین نسبت به آنچه تبعیض علیه اکثریت شیعه مذهب این کشور می‌خوانند، معترض بودند

رئیس دفتر سیاسی جنبش نهضت تونس گزارش خبرگزاری بحرین و دیگر رسانه‌های این کشور را که از موضعگیری این جنبش علیه قیام بحرین خبر داده بودند تکذیب کرده است.

خبرگزاری دولتی بحرین گزارش کرده بود که اعضای دفتر سیاسی جنبش نهضت تونس در دیدار با هیاتی از اعضای گروهی بحرینی موسوم به جمعیت مبانی حقوق بشر، قیام شیعیان بحرین در زمستان گذشته را حرکتی فرقه گرایانه و خرابکارانه توصیف کردند که هیچ ربطی به "بهار عربی" ندارد بلکه مایه "لکه دار شدن چهره انقلابهای عربی است".

این خبر در رسانه های بحرینی و مطبوعات عربی بازتاب گسترده ای یافت اما نورالدین عرباوی، رئیس دفتر سیاسی جنبش نهضت تونس در گفتگو با رادیو سوا (همتای عربی رادیو فردا مستقر در پراگ) خبر را تکذیب کرد و گفت که جنبش نهضت هیچ موضعی علیه هیچ حرکت مردمی ندارد و بحرین استثنائی بر این اصل نیست

در خبری که خبرگزاری بحرین مخابره کرده بود همچنین آمده بود که دفتر سیاسی جنبش نهضت تونس، ایران را به دخالت در امور داخلی بحرین و تلاش برای ضربه زدن به هویت عربی این کشور متهم کرده اما نورالدین عرباوی به رادیو سوا گفت که اتهاماتی که در مورد دخالت ایران مطرح است به رقابت میان نیروهای منطقه ای باز می گردد و جنبش نهضت در قبال این "رقابتها" موضع بی طرف دارد

جنبش نهضت تونس با پیروزی در انتخابات مجلس مؤسسان تونس، نخستین تشکل سیاسی عربی است که از ثمره جنبشهای عربی بهره مند شده است، این نهضت خود را اسلامگرای میانه رو مدافع آزادیهای فردی و اجتماعی در عین پاسداری از اصول و ارزشهای دین اسلام می داند.

راشد غنوشی رهبر این حزب پیشتر در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفته بود جنبشهای عربی همه کشورهای عربی را در برخواهد گرفت، مگر آنکه رهبران این کشورها دست به اصلاحات دامنه دار بزنند و دموکراسی را جانشین حکومت فردی بکنند.

شیعیان بحرین نسبت به آنچه تبعیض علیه اکثریت شیعه مذهب این کشور خواندند و تجمع قدرت در دست خانواده سلطنتی، معترض بودند. این حرکت اعتراضی با کمک ارتش عربستان سعودی سرکوب شد.

مطالب مرتبط