شکست تلاش‌های کمیته ویژه حل معضلات اقتصادی آمریکا

کمیته ویژه کنگره آمریکا حق نشر عکس Getty Image
Image caption سناتور دموکرات پتی ماری، یکی از دو رئیس کمیته ویژه

کمیته ویژه‌ای که متشکل از سران دو حزب عمده آمریکا بودند و بنا داشتند به راه حلی برای برون رفت آمریکا از معضلات اقتصادی این کشور برسند، اعلام کردند که برای جبران کسری بودجه یک تریلیون و دویست میلیارد دلاری آمریکا در ده سال آینده به نتیجه‌ای نرسیدند.

این کمیته دوازده عضو داشت که شش نفرشان از حزب جمهوری‌خواه و شش نفر دیگرشان از دموکرات‌ها بودند.

آنها بعد از پایان کار بازار بورس نیویورک این خبر را اعلام کردند.

به این ترتیب از سال ۲۰۱۳ به مدت ۱۰ سال یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار از هزینه‌های دولت آمریکا به طور خودکار کاسته خواهد شد.

بدهی ملی آمریکا هم‌اکنون ۱۵ تریلیون دلار است.

ابر کمیته کنگره آمریکا در بیانیه‌ای گفته‌اند با تلاش‌هایی که اعضای هر دو حزب انجام داده‌اند، نتوانستند راهی میانه برای حل این بحران پیدا کنند.

هیئت رفع اختلاف

ابرکمیته کنگره آمریکا پس از آن شکل گرفت که باراک اوباما و جمهوری‌خواهان پس از هفته‌ها کشمکش، در ماه اوت بالاخره بر سر افزایش سقف استقراض برای مقابله با کسری بودجه به توافق رسیدند.

کشمکش آنها باعث سقوط شدید ارزش بازار سهام شد.

بر اساس مصوبه ماه اوت کنگره ایالات متحده، سقف بدهی‌های عمومی این کشور که چهارده تریلیون و سیصد میلیارد دلار بود، دو تریلیون و چهارصد میلیارد دلار دیگر افزایش یافت.

دولت آمریکا در عوض متعهد شد هزینه‌های خود را کاهش دهد. بر این اساس، وظیفه ابرکمیته کنگره آمریکا ارائه طرحی برای کاهش کسری بودجه آمریکا به میزان یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار در طی ده سال است.

راه حل جمهوری‌خواهان کاستن از بعضی از بودجه‌های عمرانی، هزینه‌های حمایتی و بیمه‌های درمانی افراد مسن بود. دموکرات‌ها در عوض در پی افزایش مالیات ثروتمندان بودند.

هر دو حزب از لحاظ عقیدتی و سیاسی با راه حل مورد پیشنهاد طرف مقابل مشکل اساسی دارد.

سناتور دموکرات پتی موری که ریاست مشترک ابرکمیته را برعهده دارد، می گوید در دوران سخت کنونی جمهوری خواهان باید قبول کنند که ثروتمندان باید سهم بیشتری در پرداخت مالیات بپردازند. اما اعضای جمهوری خواه این هیات ویژه در این امیدواری با خانم موری سهیم نیستند.

به گفته جب هنسرلینگ، سناتور جمهوری‌خواه، تا زمانی که دموکرات‌ها بر کاهش مشکلات مالی دولت از طریق افزایش مالیات‌ها تاکید دارند، مشکلات ادامه خواهد داشت.