آیا دولت پاکستان در آستانه سقوط است؟

زرداری و بارک اوباما حق نشر عکس Reuters
Image caption در نامه آمده است: "دولت آقای زرداری به کمک آمریکا می‌خواهد رهبری امنیت ملی پاکستان را دگرگون کند و عناصر سازمان استخبارات پاکستان آی اس آی و به ‌ویژه شعبه "اس" آن را، که مسئول رابطه با طالبان است، از میان بردارد"

در پاکستان، فشار احزاب مخالف و ارتش این کشور بر دولت آصف‌علی زرداری، رئیس جمهوری این کشور شدیدتر شده است.

دلیل این فشار این است که دولت او متهم است که با کشته‌شدن اسامه بن‌لادن در خاک پاکستان، نامه‌ای محرمانه به ارتش آمریکا فرستاده و خواهان کمک آمریکا برای تضعیف قدرت ارتش پاکستان شده‌ است.

منصور اعجاز، یک بازرگان پاکستانی‌الاصل آمریکایی اعتراف کرده که حسین حقانی، سفیر بانفوذ پاکستان در واشنگتن این نامه را تدوین کرده و به‌واسطه او در اختیار دریاسالار مایک مولن، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا قرار داده ‌است.

حالا دولت پاکستان حسین حقانی، سفیر خود در واشنگتن را برای توضیحات بیشتر به اسلام‌آباد فراخوانده‌‌ و ساعاتی پیش در حضور ژنرال کیانی رئیس ارتش، ژنرال شجاع پاشا رئیس سازمان اطلاعات، آصف‌ زرداری رئیس جمهوری و یوسف‌رضا گیلانی نخست‌ وزیر از او پرس‌وجو شده ‌است.

تا حالا جزئیات این دیدار افشا نشده‌ است.

آقای اعجاز به رسانه‌ها گفته حسین حقانی که طراح اصلی این نامه است، معتقد بوده که در حالی‌که ارتش پاکستان زیر فشار جهانی قرار دارد، بهترین فرصت است که سیستم موجود در پاکستان متحول شود، نظامیان این کشور ضعیف شوند و دموکراسی متزلزل پاکستان، پایدار شود.

مخالفان دولت، آقای زرداری را به خیانت ملی متهم می‌کنند.

در این نامه محرمانه که چند روز بعد از کشته‌شدن اسامه بن‌لادن به دریاسالار مایک مولن، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا فرستاده شده، آمده است: "دولت آقای زرداری به کمک آمریکا می‌خواهد رهبری امنیت ملی پاکستان را دگرگون کند و عناصر سازمان استخبارات پاکستان آی اس آی و به ‌ویژه شعبه "اس" آن را، که مسئول رابطه با طالبان است، از میان بردارد."

یک سخنگوی مایک مولن تائید کرده که چنین نامه‌ای را دریافت کرده است، اما حسین حقانی، سفیر پاکستان در آمریکا که از او به‌عنوان طراح این نامه یاد می‌شود، نقش خود را در این ماجرا تکذیب کرده و آنرا توطئه‌ای علیه آصف‌علی زرداری و دولت غیرنظامی پاکستان خوانده‌است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در نزدیک اسلام آباد، فشارها بر دولت پاکستان افزایش یافته است

در این نامه، که انتقادها از دولت نه چندان محبوب "حزب مردم پاکستان" را به اوج رسانده، همچنین پیشنهاد شده: "پاکستان تحقیقات بی‌طرفانه و زیر نظر آمریکا درباره چگونگی پناه‌دادن بن‌لادن در ابیت‌آباد انجام می‌دهد و دیگر اسلام‌گراهای تندرو مانند ایمن الظواهری، ملاعمر و جلا‌ل‌الدین حقانی که در پاکستان پناه گرفته اند را یا بازداشت کند یا چراغ سبزی به آمریکا نشان ‌دهدکه علیه آنها عملیات انجام دهد."

فرستنده این نامه همچنین پیشنهاد نظارت بیشتر آمریکا بر بمب‌های اتمی پاکستان را داده‌است. اما در ازای این ابراز آمادگی دولت غیرنظامی پاکستان، در این پیام از مقام بلندپایه نظامی آمریکا خواسته ‌شده که دولت پاکستان را در برابر کودتای احتمالی ژنرال پرویز اشفق کیانی، رئیس ارتش محافظت کند.

نویسنده نامه محرمانه به مقام آمریکایی همچنین می‌گوید که با افشای همدستی سازمانهای استخباراتی پاکستان در پنهان کردن اسامه‌ بن‌لادن، فرصتی نادر برای سیاستمداران غیرنظامی پاکستان پیش آمده که ارتش و سازمان اطلاعات را زیر کنترل خود درآورند و کل سیاست خارجی این کشور را دگرگون کند که با منافع آمریکا در منطقه همسو باشد.

بسیاری معتقدند که در پاکستان ارتش این کشور اداره امور را به دست دارد و دولت‌های منتخب غیرنظامی از ترس سرنگون شدن، تحت نفوذ ارتش قرار دارند.

در پاکستان توازنی بین قدرت ارتش و حکومت غیرنظامی این کشور وجود ندارد. نظامیان بارها دولت‌های غیرنظامی این کشور را که فکر می‌کردند خلاف سیاست آنها حرکت کرده، ساقط کرده و حکومت نظامی برپا کرده اند.

بسیاری باور دارند که اگر ثابت شود حسین حقانی و آصف‌علی زرداری در فرستادن این پیام به نظامیان آمریکا نقش داشته‌اند، بعید نخواهد بود که ژنرال های ارتش دولت حزب مردم را سرنگون کنند.

مطالب مرتبط