نظامیان مصر متعهد شدند که روند انتقال قدرت را تسریع بخشند

ژنرال محمد حسین طنطاوی حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال طنطاوی می گوید که نظامیان برای حفاظت از مردم سر کار خواهند بود و قصد ندارند که به طور دائم قدرت را در دست داشته باشند

ژنرال محمدحسین طنطاوی، رئیس شورای نظامی حاکم مصر، تایید کرد که انتخابات ریاست جمهوری قبل از ماه ژوئیه سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.

ژنرال طنطاوی در یک نطق تلویزیونی همچنین گفت که با استعفای دولت غیرنظامی مصر موافقت کرده است.

گزارش‌ها از مصر همچنین حاکیست که حاکمان نظامی این کشور با تشکیل یک "دولت نجات ملی" نیز موافقت کرده‌اند.

این اقدام پس از تظاهرات خشونت بار روزهای اخیر در میدان تحریر قاهره، پایتخت مصر صورت می‌گیرد. شهر اسکندریه نیز صحنه تظاهرات گسترده مردمی بوده است.

نمایندگانی که در نشست اضطراری میان گروه‌های سیاسی و نظامی مصر شرکت کرده بودند، گفتند که انتخابات پارلمانی نیز مطابق جدول زمانبندی شده در هفته آینده برگزار خواهد شد.

بعد از سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر در فوریه گذشته، روند انتقال به دموکراسی در این کشور با برگزاری انتخابات پارلمانی هفته آینده به جریان خواهد افتاد.

با این همه بسیاری از مردم مصر از بابت دخالت نظامیان در نتایج انتخابات به منظور حفظ قدرت در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

شاهدان عینی گفتند که بسیاری از مردم اعطای امتیازات اخیر را رد کرده و فریاد می‌کشند: "ما نخواهیم رفت، او (طنطاوی) باید برود".

دیروز کابینه غیرنظامی منصوب حاکمان نظامی که توسط عصام شرف، نخست وزیر اداره می‌شود، بعد از سه روز تظاهرات خشونت بار معترضان استعفا کرد.

عماد عبدالغفار، رهبر حزب محافظه کاران تندرو موسوم به نور به خبرگزاری رویترز گفت: "انتخابات ریاست جمهوری پایان ماه ژوئن سال آینده میلادی برگزار خواهد شد و اقدامات انتقال قدرت در ماه ژوئیه صورت خواهد گرفت."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تظاهر کنندگان می‌گویند: "ما نمی‌رویم، او (طنطاوی) باید برود"

وی افزود: "ما با استعفای دولت عصام شرف موافقت کرده‌ایم تا یک دولت نجات ملی به جای آن در کشور مستقر شود."

انتخابات پارلمانی که از هفته آینده آغاز می شود، طی سه ماه به طور متناوب برگزار خواهد شد.

مطابق آن چه پیشتر شورای نظامی حاکم اعلام کرده بود قرار است صد نفر در این انتخابات برگزیده شوند تا قانون اساسی جدید این کشور را در مدت شش ماه تهیه و تدوین کنند.

پس از آن همه پرسی تصویب قانون اساسی به اجرا گذاشته خواهد و متعاقب آن نیز انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

این بدان معنی است که نظامیان تا پایان سال جاری و ابتدای سال آینده میلادی بر سر قدرت باقی خواهند ماند.

ژنرال طنطاوی گفته است که حضور نظامیان در قدرت به دلیل حفاظت از مردم صورت می گیرد و شورای نظامی حاکم قصد ندارد به طور دائم قدرت را در مصر حفظ کند.

تظاهرکنندگان خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بعد از انتخابات پارلمانی شده اند.

مطالب مرتبط