افزایش فشار کشورهای غربی بر نظام بانکی و صنایع انرژی ایران

حق نشر عکس Getty
Image caption آمریکا ایران را در فهرست بزرگ ترین حامیان پولشویی قرار داد

ایالات متحده و متحدان غربی این کشور در اقدامی هماهنگ با وضع تحریم های جدید علیه نظام بانکی و صنایع پتروشیمی، نفت و گاز ایران، فشار خود را بر برنامه اتمی ایران را افزایش داده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با امضای یک فرمان اجرایی در روز دوشنبه، برای نخستین بار صنعت پتروشیمی ایران را هدف تحریم های اقتصادی آمریکا قرار داد.

گسترش تحریم های صنعت نفت، گاز و هسته ای ایران در کنار قرار دادن این کشور در فهرست بزرگ ترین متهمان به پولشویی بین المللی از دیگر تدابیری بود که آمریکا علیه ایران اعلام کرد.

پیش از اعلام این خبر به وسیله وزرای خارجه و دارایی آمریکا، بریتانیا از اعمال تحریم های جدید خود علیه نظام بانکی ایران خبر داده بود.

به گفته جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا این کشور در اقدامی بی سابقه کلیه مبادلات مالی با همه بانک های ایران از جمله بانک مرکزی این کشور را متوقف کرده است.

به گفته آقای آزبورن این تحریم ها با هدف ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای وضع شده است.

فرانسه نیز از وضع محدودیت های جدید علیه نظام بانکی و صنایع انرژی ایران خبر داد و از اعضای اتحادیه اروپا، آمریکا، ژاپن و کانادا خواست که ضمن مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی جمهوری اسلامی، به معاملات نفتی با آن پایان دهند.

دولت کانادا نیز دوشنبه اعلام کرد که صادرات تجهیزات مربوط به پتروشیمی و صنایع نفت و گاز را به ایران ممنوع کرده است.

بر این اساس شرکت‌های کانادایی از این پس نمی توانند تجهیزاتی را که به کار صنایع انرژی ایرانی بیاید به این کشور صادر کنند.

اقدام هماهنگ

هیلاری کلینتون و تیموتی گایتنر، وزرای خارجه و خزانه داری آمریکا دوشنبه در برابر خبرنگاران در واشنگتن حاضر شدند تا آنها را از تصمیم جدید دولت ایالات متحده مطلع کنند: قرار دادن ایران در فهرست بزرگ ترین کشورهای فعال در پولشویی بین المللی.

علت این کار افزایش فشار بر سیستم مالی این کشور از طریق نگران کردن کشورهای طرف معامله با آن اعلام شد.

به گفته آقای گایتنر آمریکا برای اولین بار تمامی بخش بانکداری ایران از جمله بانک مرکزی را به عنوان تهدیدی برای دولت ها و موسسات مالی که با بانک های ایرانی معامله می کنند شناسایی می کند.

هر چند دولت آمریکا بانک مرکزی ایران را تحریم نکرد، اما تحلیلگران با اشاره به فهرست کردن این کشور به عنوان یکی از متهمان مهم پولشویی بین المللی، این اقدام را زمینه ساز تحریم این بانک دانسته اند.

خانم کلینتون هم در سخنان روز دوشنبه با هشدار درباره برنامه اتمی ایران گفت: "اگر ایران به ناسازگاری ادامه دهد با فشار فزاینده و انزوا روبرو خواهد شد."

خانم کلینتون با اشاره به گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: "در روزهای اخیر شواهدی منتشر شده که نشان می دهد رهبران ایران به بی توجهی به تعهدات بین المللی خود ادامه داده اند."

به گفته خانم کلینتون، به همین علت آمریکا برای اولین صنعت پتروشیمی ایران را تحریم می کند.

او همچنین از گسترش تحریم های موجود بر صنایع نفت و گاز ایران و قرار دادن نام تعداد دیگری از افراد و موسسات مربوط به برنامه اتمی این کشور در فهرست تحریم های آمریکا خبر داد.

مطالب مرتبط