استعفای سفیر پاکستان برای 'یاری خواستن از آمریکا'

حسین حقانی حق نشر عکس AFP
Image caption حسین حقانی، بعد از جلسه با سران دولت و فرمانده ارتش و رئیس سازمان اطلاعاتی پاکستان استعفا داد

بالا گرفتن زمزمه‌های مربوط به نامه‌ای که سفیر پاکستان در واشنگتن به ارتش آمریکا نوشته و از آنها خواسته تا در کم کردن قدرت ارتش پاکستان به دولت آنها یاری کند، سبب شد که حسین حقانی، سفیر پاکستان در آمریکا از سمت خود کناره‌گیری کند.

بنا بر گزارش ها، این نامه بعد از آن نوشته شد که ارتش آمریکا در بهار گذشته، اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده را در خانه‌اش در پاکستان کشت.

یکی از لابی‌گرهای آمریکایی گفته که چنین نامه‌ای را آقای حقانی نوشته اما او این ادعا را رد کرده است.

این ادعا، تنش بین دولت و ارتش پاکستان را بیشتر کرده است. برای همین در ابتدای هفته آقای حقانی از واشنگتن به اسلام‌آباد فراخوانده شد.

سه‌شنبه شب به وقت محلی در اسلام‌آباد، جلسه‌ای بین مقام‌های بالای دولتی، رئیس ارتش و رئیس سازمان اطلاعاتی پاکستان با حسین حقانی انجام شد و او پس از جلسه اعلام کرد که استعفا کرده است.

استعفای آقای حقانی بلافاصله پذیرفته شد.

آقای حقانی در پیامی که در توئیتر منتشر کرده، نوشته است: "هنوز کارهای زیادی برای ساختن پاکستانی به دور از تعصب و ناشکیبایی دارم." او در ادامه گفته که انرژی‌اش را برای آن کارها می‌گذارد.

حسین حقانی که حالا دیگر سفیر سابق پاکستان در آمریکا به حساب می‌آید، از هم‌پیمانان آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان است.

یکی از سخنگویان دولت پاکستان گفته است که درباره ادعاهای مطرح شده درباره این نامه، پی‌گیری‌های لازم انجام می‌شود.

او بارها اعلام کرده بود که برای کاستن قدرت ارتش کشورش، دست به دامن کسی نشده است. اما ژنرال مایک مولن، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش آمریکا، تایید کرده که او نامه‌ای محرمانه دریافت کرده است اما به آن محلی نگذاشته و دستور داده که درخواست مطرح شده در نامه "پی‌گیری نشود".

این موضوع از آنجا بر سر زبان‌ها افتاد که یک تاجر پاکستانی-آمریکایی، در مقاله‌ای در فایننشال تایمز، نوشته بود که رئیس جمهوری پاکستان، بعد از کشتن بن‌لادن، قصد داشته که رهبری ارتش را عوض کند و ارتباطش را با تمام گروه‌های شبه نظامی قطع کند.

اسم این تاجر پاکستانی- آمریکایی، منصور ایجاز است.

آقای ایجاز می‌گوید که رئیس جمهوری پاکستان در این ماجرا نقشی نداشته و نامه را سفیر پیشین پاکستان، آقای حقانی تهیه کرده است.

رسانه‌های پاکستانی در تحلیل این وقایع این سوال را مطرح کردند که نقش ارتش و آمریکایی‌ها در سیاست کشورشان چیست.

مطالب مرتبط