دانستن زبان روسی برای مهاجران کاری در روسیه ضروری می‌شود

دومای روسیه حق نشر عکس AP
Image caption دومای روسیه با تصویب سندی دانستن زبان روسی برای مهاجران کاری را حتمی کرد

دومای دولتی، پارلمان روسیه طرح اصلاح قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن دانستن زبان روسی برای مهاجران کاری ضروری می‌شود.

بعد از امضای این سند از سوی رئیس جمهور روسیه مهاجرانی که قصد دارند در ساحه تجارت، خدمات شهرداری و سرویسهای معیشی کار کنند، باید با سندی رسمی ثابت کرده توانند که زبان روسی را می‌دانند.

گفته می‌شود که به عنوان سند تأیید سطح دانش زبان روسی، مهاجران می‌توانند گواهینامه ختم تحصیل در مکتب میانه ‌تا سال ۱۹۹۱ را ارائه کنند. ولی آنهایی که مکتب میانه‌را پس از سال ۱۹۹۱ ختم کرده‌اند باید با سپردن امتحان ویژه دانش زبان روسی را ثابت کنند.

رسانه‌های گروهی روسیه خبر می‌دهند که برای چنین امتحان مهاجر کاری باید دو هزار و ۵۰۰ روبل روسی پرداخت کند. قرار است وزارت آموزش و پرورش روسیه فهرست مراکزی را که چنین امتحانهایی را برای مهاجران برگزار می‌کنند، تهیه کند.

وکیلان دومای روسیه ضرورت تصویب چنین سند را به خاطر پایین بودن سطح دانش زبان روسی در میان مهاجران کاری عنوان می‌کنند. به گفته گریگوری بلیخین، عضو دومای روسیه، بیشتری از مهاجران کاری جوانان از کشورهای سابق شوروی هستند و بیشتری از آنها به زبان روسی حرف نمی‌زنند.

قبلاً گزارش شده بود که حدود ۴۰ درصد مهاجران در روسیه "حتی نام خود را با دشواری می‌نویسند." مقامات روسیه معتقدند که دانستن زبان روسی امکان می‌دهد که موارد نقض حقوق مهاجران کاری در کشورشان کاهش یابد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای اولمس اف می‌گوید حدود 500 آموزگار زبان روسی از روسیه به تاجیکستان می‌آید

اما تا چه ‌اندازه این ادعا درست است و مقررات جدید به وضع مهاجران کاری تاجیک در روسیه چه گونه تأثیر خواهد گذاشت؟

مرحبا جباراوا، رئیس کمیته علم، معارف، فرهنگ و سیاست بین جوانان مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان در صحبت با بی بی سی گفت که این امر در راه مهاجرت اتباع تاجیک مشکلات جدی پیش خواهد آورد و برای همین تاجیکستان باید برای آموزش زبان روسی توسط جوانان تاجیک تدابیر بیشتر ‌اندیشد.

این در حالیست که طبق اطلاع منابع مختلف، همه‌ساله از ۸۰۰ هزار تا یک و نیم میلیون نفر از اتباع تاجیکستان برای جستجوی جای کار به روسیه سفر می‌کنند.

به اعتقاد خانم جباراوا حالا تعداد جوانان تاجیکی که زبان روسی را می‌دانند بمراتب کاهش یافته است، هرچند دولت تاجیکستان هنوز در سال ۲۰۰۳ برنامه رشد آموزش زبان روسی و انگلیسی در مکاتب تاجیکستان را تصویب کرده بود. سبب اصلی این امر به گفته وی کمبود استادان حرفه‌ای است.

مرحبا جباراوا افزود: "طبق قوانین تاجیکستان آموزش زبان روسی در مکتبها حتمی است. ولی، باید اقرار شویم که سطح حرفه‌ای استادان خیلی پایین رفته است. در گذشته توسط برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی تدریس زبان روسی راه‌اندازی می‌شد. حالا نیز باید از این تجربه استفاده کرد. زیرا هر یک مهاجری که قصد سفر به روسیه را دارد، باید برنامه حد اقل دانستن زبان روسی را بیاموزد."

ظفر عبدالله‌اف، تحلیلگر تاجیق نیز بر این نظر است که دانستن زبان روسی، قوانین و تاریخ کشور برای مهاجران تاجیک که عازم روسیه می‌شوند، امر ضروری است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ظفر عبدالله‌اف بر این نظر است که دولت روسیه روند محدود ساختن شرایط فعالیت مهاجران کاری را ادامه‌خواهد داد

وی افزود که در پی قضیه “خلبانهای زندانی شده در تاجیکستان”، مقامات روسیه طلبات برای مهاجران تاجیک را تقویت خواهد داد: "سیاست پشتیبانی از روسیگرایی در روسیه تا زمان انجام انتخابات ریاسیت جمهوری در این کشور و حتی بعد از آن هم ادامه‌خواهد داشت. به این دلیل، تنها راه حل این مشکل آموزش زبان روسی از سوی مهاجران تاجیک می‌باشد."

اما آقای عبدالله‌اف معتقد است که مهاجران تاجیک در صورت ضرورت با پرداخت رشوه اسناد لازم را در باره دانستن زبان روسی پیدا خواهند کرد.

در همین حال، رحمان اولمس اف، معاون رئیس دانشگاه مشترَک اسلاویانی تاجیکستان و روسیه می‌گوید که این مؤسسه از یک سال به این سو به ارائه مجوز تأیید سطح دانش زبان روسی موظف شده است و مهاجران کاری تاجیک می‌توانند قبل از سفر به روسیه این سند را دریافت کنند.

از سوی دیگر، آقای اولمس اف بر این نظر است که دولت روسیه باید در مورد تبلیغ آموزش زبان روسی در کشورهای سابق شوروی بیشتر سهیم باشد. وی گفت که حالا فرانسه برای تبلیغ زبان فرانسوی همه‌ساله ۲۰۰ میلیون یورو اختصاص می‌دهد. مخارج مشابه بودجه روسیه ۲۰ مراتبه کمتر بوده است.

رحمان اولمس اف خبر داد که اخیراً با دولت روسیه توافق شده است که حدود ۵۰۰ نفر فارغ التحصیلین دانشگاههای آموزگاری این کشور برای تدریس زبان روسی در مکتبهای تاجیکستان به این کشور اعزام می‌شوند.

به گفته آقای اولمس اف، دولت روسیه برای این افراد امتیازات مالی قائل است و جانب تاجیکستان به آنها منزل فراهم کرده و حقوق یا ماهانه پرداخت می‌کند.

هرچند برخی از صاحب‌نظران این اقدام روسیه را نتیجه سیاستهای بیگانه ستیزی و نژادپرستی در این کشور می دانند، امّا نمایندگان دومای این کشور تأکید می‌کنند که مقررات حتمی بودن دانستن زبان دولتی در کشورهای عمده قبول‌کننده مهاجران کاری، به مثل آمریکا، آلمان و استرالیا نیز رایج بوده است.

مطالب مرتبط