کمیسر حقوق بشر سازمان ملل درگیری‌های مصر را محکوم کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از نیروهای امنیتی خواسته است دربرخورد با معترضان از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی استفاده نکنند

ناوی پیلای، کمیسرحقوق بشر سازمان ملل متحد، عملکرد نیروهای امنیتی مصر و برخورد خشونت آمیز آنان با معترضان در جریان تظاهرات اخیر در آن کشور را محکوم کرده است.

خانم پیلای خواستار انجام تحقیقاتی مستقل درباره کشته شدن دست کم ۳۰ نفر درجریان نا آرامی های روزهای اخیر در مصر شده است.

خانم پیلای گفته است:"ازمقامات مصری خواسته شده تا از کاربرد خشونت بیش از حد علیه معترضان از جمله استفاده نامناسب از گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و گلوله های جنگی دست بردارند."

کمیسرحقوق بشرسازمان ملل متحد همچنین افزود: "تصاویر منتشر شده از تجمع در میدان تحریر قاهره، از جمله تصاویر مربوط به ضرب و شتم معترضان بسیار تکان دهنده است."

همزمان، گزارش های رسیده از مصر حاکی از آن است که برای پنجمین روز متوالی، درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان در اطراف میدان تحریر شهر قاهره، پایتخت، ادامه دارد.

معترضان با پرتاب سنگ و بطری های آتش‌زا به مقابله با ماموران پلیس ضد شورش برخاسته اند که با پرتاب گاز اشک آور درصدد متفرق کردن آنها بوده اند.

گفته شده این درگیری ها تعداد زیادی زخمی برجای گذاشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان خواستار انتقال قدرت از شورای نظامی حاکم به دولتی غیرنظامی شده اند

معترضان که خواستار انتقال قدرت از شورای نظامی حاکم به دولتی غیر نظامی هستند، وعده های محمد حسین طنطاوی، رئیس این شورا در مورد انتقال سریع قدرت را کافی و قانع کننده ندانسته و همچنان به تجمع اعتراضی خود ادامه داده اند.

آقای طنطاوی روز گذشته ( سه شنبه اول آذرماه) گفت انتخابات پارلمانی طبق برنامه ریزی های انجام شده هفته آینده، و انتخابات ریاست جمهوری در ژوئیه سال آینده برگزار خواهد شد.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید پیشنهادهای آقای طنطاوی باعث بروز اختلاف نظر در میان مخالفان شده است.

برخی از معترضان براین عقیده اند که انتخابات هفته آینده به دلیل نا آرامی های اخیر باید به تاخیر بیفتد در حالیکه برخی دیگر، مانند حزب اسلامگرای اخوان المسلمین خواستار برگزاری انتخابات در زمان مقرر هستند.

از درگیری های اخیر به عنوان شدید ترین خشونت ها علیه معترضان از زمان سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر درهشت ماه گذشته یاد شده است.

مطالب مرتبط