اردوغان به خاطر کشتار ۱۳ هزار علوی و کرد عذرخواهی کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption رجب طیب اردوغان اولین مقام عالیرتبه ترکیه است که درباره این حادثه عذرخواهی می کند

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به خاطر کشتار بیش از ۱۳ هزار علوی و کرد توسط ارتش ترکیه در دهه ۱۹۳۰ میلادی عذرخواهی کرده است.

آقای اردوغان اولین مقام عالیرتبه ترک است که به دلیل وقوع این حادثه عذرخواهی می‌کند.

ارتش ترکیه در دهه ۱۹۳۰ با بمباران هوایی و استفاده از گازهای سمی به سرکوب شورش علوی ها و کردها در منطقه درسیم دست زد.

نخست وزیر ترکیه در جریان نطقی که از تلویزیون این کشور پخش می شد، گفت:" اگر نیاز به عذرخواهی در این باره باشد و اگر چنین چیزی باید در کتابها ثبت شود، من به خاطر این حادثه عذرخواهی می کنم."

این اقدام آقای اردوغان در حالی صورت گرفته که تنش بین ترکیه و اقلیت علوی و کرد این کشور بالا گرفته است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید تاریخ ترکیه دارای فصل هایی است که تا کنون به روی شهروندان این کشور بسته بود. اما حال نخست وزیر با عذرخواهی درباره این حادثه، یکی از این فصل های ناگشوده را به روی مردم باز کرده است.

خبرنگار بی بی سی در استانبول همچنین می افزاید بعضی از علوی‌ها و کردها با دیده تردید به عذرخواهی آقای اردوغان نگاه کرده‌اند.

به گفته آنها این اقدام نخست وزیر ترکیه حرکتی فرصت طلبانه علیه حزب سکولار جمهوری خواه خلق است که در آن زمان قدرت را در اختیار داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption بعضی از کردها با دیده تردید به عذرخواهی آقای اردوغان نگاه کرده اند

این حزب در ماه جاری به دلیل صحبت‌های یکی از نمایندگانش که از منطقه درسیم است، با مشکلاتی روبرو شده است. این نماینده از حزب جمهوری خواه خلق خواسته تا مسئولیت کشتار علوی ها و کردها را در دهه ۱۹۳۰ برعهده بگیرد.

تاریخچه این کشتار

این کشتار درحد فاصل سال های ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ یعنی زمانی اتفاق افتاد که جمعیت علوی ها و کردهای ساکن در جنوب شرق منطقه درسیم با تلاش‌های جمهوری تازه تاسیس ترکیه که قصد اعمال قدرت را داشت، به مخالفت برخاستند.

خبرنگار بی بی سی می گوید بعضی از شورش های علوی ها و کردها علیه دولت ترکیه ریشه در همین واقعه دارد.

این واقعه برای مردم ترکیه، موضوعی حساس است به این دلیل که کمال آتاتورک ملقب به پدر ترکیه مدرن، در آن زمان رئیس جمهور ترکیه بود و دخترخوانده او اولین خلبان زنی بود که در بمباران این منطقه حضور داشت.

مطالب مرتبط