حمله مجدد پلیس مصر به معترضان

درگیری های مصر حق نشر عکس AFP
Image caption شمار زیادی از مردم معترض در اثر پرتاب گاز اشک آور به بیمارستان منتقل شده اند

تلاش دانشگاه الازهر و ارتش مصر برای پایان دادن به درگیری معترضان و پلیس بی نتیجه مانده و زد و خوردهای شدیدی بار دیگر در نواحی مرکزی پایتخت آغاز شده است.

بنا بر گزارش ها، نیروهای ضد شورش وزارت کشور مصر در میدان تحریر و خیابان های اطراف آن، با گاز اشک آور و باتوم به معترضان حمله کرده اند.

این حملات پس از آن از سرگرفته شد که چند مقام روحانی دانشگاه الازهر به محل آمدند تا بین پلیس و معترضان میانجی گری کنند اما ناکام ماندند.

ورود این افراد به میدان تحریر با حضور خودروهای ارتش در محل هم زمان بود و موجب توقف درگیری ها برای مدت کوتاهی شد.

اما شب پنجشنبه بار دیگر حملات نیروهای پلیس از سر گرفته شد.

گزارش ها حاکیست که از روز شنبه تاکنون، حداقل ۳۵ نفر از معترضان مصری کشته و بیش از سه هزار نفر زخمی شده اند.

درگیری هایی نیز در بندر اسکندریه رخ داده است.

خبرنگار بی بی سی در میدان تحریر می گوید که صدای آژیر آمبولانس ها متوقف نمی شود.

ناظران می گویند که اعتراضات جاری می تواند بر انتخابات پارلمانی هفته آینده مصر اثر نامطلوب بگذارد.

ناوی پیلای، کمیسرحقوق بشر سازمان ملل متحد، پیشتر، عملکرد نیروهای امنیتی مصر و برخورد خشونت آمیز آنان با معترضان در جریان تظاهرات اخیر در آن کشور را محکوم کرده بود.

خانم پیلای خواستار انجام تحقیقاتی مستقل درباره درگیری های جاری مصر شده است.

معترضان که خواستار انتقال قدرت از شورای نظامی حاکم به دولتی غیر نظامی هستند، وعده های محمد حسین طنطاوی، رئیس این شورا در مورد انتقال سریع قدرت را کافی و قانع کننده ندانسته و همچنان به تجمع اعتراضی خود ادامه داده اند.

آقای طنطاوی سه شنبه (اول آذرماه) گفت انتخابات پارلمانی طبق برنامه ریزی های انجام شده هفته آینده، و انتخابات ریاست جمهوری در ژوئیه سال آینده برگزار خواهد شد.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید پیشنهادهای آقای طنطاوی باعث بروز اختلاف نظر در میان مخالفان شده است.

برخی از معترضان براین عقیده اند که انتخابات هفته آینده به دلیل نا آرامی های اخیر باید به تاخیر بیفتد در حالیکه برخی دیگر، مانند حزب اسلامگرای اخوان المسلمین خواستار برگزاری انتخابات در زمان مقرر هستند.

از درگیری های اخیر به عنوان شدید ترین خشونت ها علیه معترضان از زمان سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر، یاد شده است.

معترضان با پرتاب سنگ و بطری های آتش‌زا به مقابله با ماموران پلیس ضد شورش برخاسته اند که با پرتاب گاز اشک آور درصدد متفرق کردن آنها بوده اند.

مطالب مرتبط