انتقاد رحمان از “خاموشی” حزب حاکم در قبال قضیه خلبانها

امامعلی رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption امامعلی رحمان به فعالان حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان: همه حزبها اظهار نظر کردند، ولی شما در دهن آب گرفتید

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، از مقامات حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان برای “خاموشی” در قبال قضیه خلبانها شدیداً انتقاد کرده است.

این موضوع را آقای رحمان در روز ۲۳ نوامبر، در جلسه کمیته مرکزی حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان که رهبری آن را بر عهده دارد، مطرح کرده است.

یک منبع از مقامات حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان که نخواست نامش افشا شود، گفت که آقای رحمان از رهبران حزب انتقاد کرده و گفته است که “همه حزبها در این باره گفتند، ولی شما در دهن آب گرفته خاموش بودید.”

رئیس جمهور تاجیکستان دستور داده است که از این به بعد رهبران حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان باید توسط رسانه‌های گروهی موقع دولت و حزب را در قبال روندها و حادثه هایی که "به منافع تاجیکستان مربوط هستند”، به مردم برسانند.

این در حالیست که در طول یک ماه اخیر که به گفته صاحب‌نظران، میان تاجیکستان و روسیه “جنگ اطلاعاتی” ادامه‌دارد، نمایندگان حزب حاکم باری هم در این باره اظهار نظر نکردند.

از سویی دیگر، در این مدّت نه تنها رهبران حزب حاکم، بلکه مقامات دولتی نیز، به جز از یک اظهارات داده استان کلّ تاجیکستان، در قبال زندانی شدن خلبانهای روس و استونی واکنشی نشان ندادند.

نشریه‌های تاجیکستان نیز ضمن اظهار تعجب‌از نشان ندادن واکنش سریع از سوی وزارت خارجه تاجیکستان در پاسخ به ادعاهای مسکو، دولت تاجیکستان را در کل به “اختیار کردن سکوت” متهم کردند.

ولی احزاب سیاسی دیگر تاجیکستان، بویژه، رهبران حزبهای مخالف در این وضعیت “فوق العاده” فعال بوده‌اند.

در مطبوعات پیوسته بیانیه‌ها و اظهار نظرهای رهبران حزب نهضت اسلام، حزب دموکرات، حزب کمونیست و حزب سوسیال-دموکرات تاجیکستان در رابطه به قضیه خلبانها و وضع مهاجران کاری تاجیک منتشر می‌شدند.

حتی میرحسین نذری یف، رهبر حزب ثبت نام نشده سوسیالیست تاجیکستان بیانیه ای در این زمینه منتشر کرده بود. حزب نهضت اسلام تاجیکستان بیش از هر حزب دیگر در این قضیه توجه کرده و یک گروه فعالان خود را برای آشنایی با وضع مهاجران تاجیک به روسیه اعزام کرد.

ولی روزنامه “جمهوریت”، نشریه رسمی دولت تاجیکستان در یکی از شماره‌های خود از واکنشهای محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلام تاجیکستان و حاجی اکبر تورجانزاده، از چهره‌های سرشناس مذهبی این کشور در قبال قضیه خلبانها شدیداً انتقاد کرده و نوشته است که این افراد به مانند روسیه “چهره‌های واقعی خود را نشان دادند.”

چنین به نظر می‌رسد که خاموشی رهبران حزب حاکم و مقامات دولتی در رابطه به قضیه داغ مربوط به خلبان روس، منجر شد که برخی از نشریه‌های عمده چاپ دوشنبه موضوع اصلاحات کادری و سیاسی در تاجیکستان را مطرح کنند.

به اعتقاد مؤلفان این مطالب، آقای رحمان نباید دیگر با “جای عوضکنی کادرها” قانع شود. زیرا، تاجیکستان به تیم جدید رهبران نیاز دارد.

در این مطالب همچنین تأکید شده است که تمرکز قدرت در دست پرزیدنت رحمان مؤثر نیست و باید صلاحیت رهبر تاجیکستان محدود کرده شود. از جمله، پیشنهاد شده است که صلاحیت رئیس جمهور و رئیس حکومت که فعلاً بر دوش آقای رحمان است، باید جدا باشند.

مطالب مرتبط