تجمع گسترده در آستانه انتخابات در مصر

تصویر از تلویزیون بی بی سی حق نشر عکس AFP
Image caption تجمع کنندگان می‌گویند که تا برکناری شورای نظامی، میدان تحریر را ترک نخواهند کرد

ده‌ها هزار نفر از مردم مصر در میدان تحریر شهر قاهره تجمع کرده‌اند و خواهان کناره‌گیری فوری نظامیان از قدرت شده‌اند.

این تجمع روز جمعه ۲۵ نوامبر ( ۴ آذر ماه)، پس از نماز جمعه آغاز شد و ادامه تظاهراتی است که از یک هفته پیش در شهر قاهره شروع شده و به کشته شدن بیش از ۴۰ نفر منجر شده است.

به نظر می‌رسد عذرخواهی دو تن از ژنرال های ارتش از بابت برخورد نظامی با اعتراضات اخیر و اعلام پرداخت غرامت به خانواده کشته‌شدگان نتوانسته مخالفان شورای نظامی را راضی کند.

به گزارش مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌‌سی فارسی به قاهره، کمال جنزوری، نخست وزیر جدید مصر به خبرنگاران گفت که از ترکیب فعلی دولت راضی است و هنوز در مورد اینکه چه کسانی را در دولت تازه خود به کار بگیرد تصمیم نگرفته است.

او گفت که در این مورد با همه گروه‌ها مشورت خواهد کرد.

به گفته آقای جنزوری، دولت تازه‌ تا روز دوشنبه که قرار است انتخابات پارلمانی برگزار شود، تشکیل نخواهد شد.

گروه‌های مختلف از جمله سلفی‌ها و اخوان المسلمین خواهان داشتن سهم در دولت جدید شده اند.

خبرنگار بی‌بی‎سی فارسی به شکاف سیاسی بین گروه‌های مختلف اشاره کرد و فضای تظاهرات امروز و میدان تحریر را پیچیده توصیف کرد.

او گفت که گروه‌های سیاسی مختلف، واکنش‌های مختلفی در برابر تظاهرات امروز داشته‎‌اند. برای مثال اخوان‌المسلمین اعلام کرده‌ است که در این تظاهرات شرکت نمی‌کنند ولی با شعارهای آن موافق است.

احمد محمد الطیب، شیخ الازهر، بالاترین مقام مذهبی اهل سنت جهان هم با ارسال پیامی از تظاهر کنندگان حمایت کرده است.

هم زمان هزاران نفر از هواداران شورای نظامی حاکم در مصر هم در یکی دیگر از میادین شهر قاهره به نام میدان عباسیه تجمع کرده اند.

از زمان برکناری حسنی مبارک، رییس جمهوری سابق مصر، یک شورای نظامی زمام اداره امور این کشور را در دست دارد.

برخی از معترضان بر این عقیده اند که انتخابات پارلمانی که قرار است روز دوشنبه هفته آینده آغاز شود به دلیل نا آرامی های اخیر باید به تاخیر بیفتد در حالی که برخی دیگر، مانند حزب اسلامگرای اخوان المسلمین خواستار برگزاری انتخابات در زمان مقرر هستند.

از درگیری های اخیر به عنوان شدید ترین خشونت ها علیه معترضان از زمان سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر، یاد شده است.

مطالب مرتبط