سفارت آمریکا: "بروکس موضوع پایگاه نظامی را بررسی نکرد"

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفارت آمریکا دیدار ژنرال آمریکایی از تاجیکستان را تأیید کرد

پس از انتشار خبرها مبنی بر مذاکرات سری میان مقامات تاجیکستان و آمریکا در باره پایگاه نظامی، سفارت این کشور در دوشنبه سفر ژنرال بروکس به تاجیکستان را تأیید، ولی خبر مذاکرات را تکذیب کرد.

دفتر مطبوعات این سفارت گفت که هدف از دیدار روز 20-21 نوامبر ژنرال وینسنت بروکس، فرمانده مرکز فرماندهی ارتش آمریکا از تاجیکستان، آشنایی با این کشور بوده و او با مقامات بلندپایه این کشور، از جمله امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان ملاقات نداشته است.

منابع وزارت خارجه تاجیکستان نیز گفتند که ژنرال وینسنت بروکس با رئیس جمهوری یا وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو نکرده است.

ژنرال بروکس در ماه ژوئن سال جاری فرمانده نیروهای زمینی مرکز فرماندهی ارتش آمریکا تعیین شده و سازمان ‌دهی عملیات در عراق و افغانستان به عهده این نیروها وا‌گذار شده است.

دفتر مطبوعات سفارت آمریکا در تاجیکستان در حالی در باره سفر ژنرال بروکس خبر داد که گزارشهای رسانه‌های روسیه مبنی بر مطرح شدن موضوع تأسیس پایگاه نظامی آمریکا و ناتو در تاجیکستان را تکذیب کرد.

منابع سفارت گفتند که مقامات ایالات متحده آمریکا قصد تأسیس پایگاه نظامی در تاجیکستان را نداشته است.

ضمناً این موضوع توسط هیللاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا ضمن دیدارش از تاجیکستان در ماه گذشته شرح داده شده بود. وی سر و صداها در باره امکان تأسیس پایگاه نظامی این کشور در تاجیکستان را رد کرد.

برخی از خبرگزاریهای روسیه از جمله نشریه “آرگومینتی.رو” روسیه روز گذشته به استناد به منابع نظامی و دیپلوماتیک این کشور نوشته است که تاجیکستان به طور مخفی با آمریکا موضوع تأسیس پایگاه نظامی آمریکا در تاجیکستان را مطرح کرده است.

اما فریدون محمدعلی یف، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان گفت که زمان دیدار ژنرال بروکس از تاجیکستان در روز 21 نوامبر سال جاری شیرعلی خیر‌الله‌اف سفیر دفاع این کشور در سفر خدمتی در بلاروس قرار داشته و سطوح پایانی مسئولان وزارت وکالت بررسی این موضوع با جانب آمریکا را ندارند.

حالا در تاجیکستان پایگاه نظامی روسیه وجود داشته و این از بزرگترین نهادهای نظامی این کشور در ممالک خارجی محسوب می‌شود.

در همین حال روز پنج‌شنبه‌ 24 نوامبر آناتولیی سردیوکاف و شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزرای دفاع روسیه و تاجیکستان در شهر مسکو دیدار و طرح همکاریهای دوجانبه نظامی میان این دو کشور را بررسی کرده‌اند.

بنا به اطلاع خبرگزاریهای روسیه در این دیدار موضوع فعالیت بعدی پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان مطرح شده است.

مدت حضور نظامیان روس در تاجیکستان در سال 2014 به پایان رسیده، ولی در مورد تمدید آن میان این دو کشور سندی به امضا نرسیده است.

موضوع مذاکرات مخفی میان تاجیکستان و آمریکا در حالی در رسانه‌های روسی منتشر می‌شود که روابط میان تاجیکستان و روسیه طی ماههای اخیر به سردی گرویده است.

این روابط پس از محاکمه ولاديمير سداونیچیی، یک خلبان روس در تاجیکستان و واکنش "خشین" روسیه در پی حکم دادگاه تاجیکستان علیه شهروند روسیه بدتر شد و حتی برخی از سیاستمداران موضوع ضرورت رایج کردن روادید میان دو کشور را مطرح کردند.

در این میان گفته می‌شود مناسبت کارفرمایان و کارمندان انتظامی روسیه به هزارها شهروند تاجیکستان که از دست بیکاری در تاجیکستان در اینجا مهاجر کاری هستند، خشینتر شده است.

این در حالیست که روند بیگانه‌پرستی و ملت گرايی در روسیه بارها موضوع نگرانی سازمانهای حقوق بشر شده بود که می‌گویند مهاجران کاری در این کشور مورد توهین و تبعیض گروههای ملت گرا قرار می‌گیرند

مطالب مرتبط