نخست وزیر مصر: به من فرصت بدهید

معترضان مصری حق نشر عکس BBC World Service
Image caption معترضان شعار 'مرگ بر رژیم نظامی' سر می دهند

کمال جنزوری، نخست وزیر مصر، از معترضان خواسته است که به دولت وی برای اداره کشور و گذار به سوی دموکراسی فرصت بدهند.

او که توسط شورای نظامیان حاکم بر مصر تعیین شده، گفته است که پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی روز دوشنبه، اعضای کابینه اش را معرفی نخواهد کرد.

اما ده هزار نفری که در میدان تحریر قاهره تجمع کرده اند خواهان به تعویق افتادن این انتخابات هستند.

آنها می گویند که انتخابات پارلمانی باید پس از کناره گیری فوری شورای نظامیان از قدرت برگزار شود.

از سوی دیگر، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، خواهان آن شده است که به دولت مصر "فورا قدرت واقعی داده شود."

کاخ سفید طی بیانیه ای اعلام کرده است که گذار مصر به سوی دموکراسی باید ادامه یابد، انتخابات این کشور هرچه سریع تر برگزار و تدابیر لازم برای تامین امنیت و ممانعت از ارعاب مردم فراهم شود.

در این بیانیه آمده است: "مهم تر از همه، ما معتقدیم که انتقال کامل قدرت به دولتی غیرنظامی باید به طور عادلانه و فراگیر انجام تا آرمان های مشروع مردم مصر هرچه سریع تر برآورده شود."

تجمع روز جمعه ۲۵ نوامبر ( ۴ آذر)، پس از نماز جمعه آغاز شد و ادامه تظاهراتی است که از یک هفته پیش در قاهره شروع شده و به کشته شدن بیش از ۴۰ نفر منجر شده است.

عذرخواهی دو تن از ژنرال های ارتش از بابت برخورد نظامی با اعتراضات اخیر و اعلام پرداخت غرامت به خانواده کشته‌شدگان نتوانسته است مخالفان شورای نظامی را راضی کند.

به گزارش مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌‌سی فارسی به قاهره، نخست وزیر جدید مصر گفته که از ترکیب فعلی دولت راضی است و هنوز در مورد اینکه چه کسانی را در دولت تازه خود به کار بگیرد تصمیم نگرفته است.

او گفت که در این مورد با همه گروه‌ها مشورت خواهد کرد.

گروه‌های مختلف از جمله سلفی‌ها و اخوان المسلمین خواهان داشتن سهم در دولت جدید شده اند.

خبرنگار بی‌بی‎سی فارسی به شکاف سیاسی بین گروه‌های مختلف اشاره کرد و فضای تظاهرات روز جمعه و میدان تحریر را پیچیده توصیف کرد.

او گفت که گروه‌های سیاسی مختلف، واکنش‌های مختلفی در برابر تظاهرات امروز داشته‎‌اند. برای مثال اخوان‌المسلمین اعلام کرده‌ است که در این تظاهرات شرکت نمی‌کنند ولی با شعارهای آن موافق است.

احمد محمد الطیب، شیخ الازهر، بالاترین مقام مذهبی اهل سنت جهان هم با ارسال پیامی از تظاهر کنندگان حمایت کرده است.

هم زمان هزاران نفر از هواداران شورای نظامی حاکم در مصر هم در یکی دیگر از میادین شهر قاهره به نام میدان عباسیه تجمع کرده اند.

از زمان برکناری حسنی مبارک، رییس جمهوری سابق مصر، یک شورای نظامی زمام اداره امور این کشور را در دست دارد.

برخی از معترضان بر این عقیده اند که انتخابات پارلمانی که قرار است روز دوشنبه هفته آینده آغاز شود به دلیل نا آرامی های اخیر باید به تاخیر بیفتد در حالی که برخی دیگر، مانند حزب اسلامگرای اخوان المسلمین خواستار برگزاری انتخابات در زمان مقرر هستند.

از درگیری های اخیر به عنوان شدید ترین خشونت ها علیه معترضان از زمان سرنگونی حکومت حسنی مبارک یاد شده است.

مطالب مرتبط