کشف ۲۶ جسد توسط پلیس مکزیک

حق نشر عکس Reuters
Image caption گوآدلاحارا اصلی ترین پایگاه گروه تبهکار سینالوآ است

پلیس مکزیک در چند ماشین پارک شده در سر چهار راه های پر تردد شهر گوآدالاحارا ۲۶ جسد کشف کرده که گمان می رود توسط قاچاقچیان مواد مخدر این شهر به قتل رسیده باشند.

رسانه های محلی گزارش کرده اند که در کنار این اجساد، نوشته هایی وجود داشته که حاوی پیام های کتبی از سوی باند های قاچاق مواد مخدر بوده است.

شهر گوآدالاحارا مرکز ایالت جالیسکوی مکزیک است.

از گوآدلاحارا، همچنین به عنوان اصلی ترین پایگاه گروه تبهکاری سازمان یافته سینالوآ یاد می شود که رهبری آن بر عهده حوآکین گازمن است. فردی که در راس فهرست تبهکاران تحت تعقیب پلیس مکزیک قراردارد.

گروه تبهکار دیگری هم دراین منطقه به تازگی فعالیت خود را وسعت بخشیده و آن گروه قاچاق مواد اعتیادآور زتاس است.

پیدا کردن ۲۶ جسد در خودروهایی که هر کدام در یک مکان پر رفت و آمد شهر پارک شده بودند، نشان از جنگی خونین میان گروه های تبهکار دراین منطقه دارد.

در کنار اجساد این افراد پیام هایی از سوی ضاربان پیدا شده است که حکایت از یک اعلان جنگ یا اقدامی تلافی جویانه دارد.

چهارشنبه گذشته ۱۶ جسد سوزانده شده در شهر سینالوآن مرکز ایالت کولیاکان پیدا شده بود که به گفته دادستان کل مکزیک تمامی این اجساد و ۲۶ جسد تازه کشف شده اکنون برای انجام تحقیقات پزشکی قانونی به سردخانه ها منتقل شده اند.

یافتن ۴۲ جسد در دور روز اگر چه در مقایسه با ۴۵ هزار کشته شده جنگ های مواد مخدر طی ۵ سال گذشته در مکزیک، آمار قابل توجهی نیست، اما همین تعداد هم برای استمداد طلبیدن الهاندرو پویره، وزیر کشور مکزیک از دولت برای برخورد با قاتلان کافی بوده است.

آقای پویره ضمن ابراز همدردی با کشته شدگان این واقعه اعلام کرده که دولت برای یافتن و محاکمه مسئولان این قتل ها مصمم شده است.

هم زمان فیلیپه کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک نیروهای ارتش را برای برخورد با باندهای تبهکار سازمان یافته در مناطق بحرانی این کشور فراخوانده است.