مرگ یک معترض در میدان تحریر مصر

میدان تحریر حق نشر عکس Getty
Image caption به نظر می رسد که معترضان تا رسیدن به اهداف خود قصدی برای ترک میدان تحریر ندارند

وقوع درگیری های پراکنده میان معترضان و نیروهای دولتی در مصر امروز شنبه ۲۶ نوامبر ادامه داشته است.

در قاهره، پایتخت مصر، معترضان همچنان در میدان تحریر (آزادی) آن شهر تجمع کرده اند و سعی کرده اند که مانع ورود کمال جنزوری نخست وزیر جدید، به ساختمان دولتی شوند.

حد اقل یک تن از معترضین میدان تحریر شنبه صبح کشته شده است. بر اساس گزارشهای رسیده یک خودرو نظامیان مصری او را در میدان تحریر زیر گرفت.

وزارت کشور مصر صبح شنبه مرگ یک جوان ۱۹ ساله را تایید کرد ولی گفت که هیچ گونه اقدامی برای بیرون راندن معترضان از میدان تحریر انجام نگرفته است.

آقای جنزوری ۷۸ ساله، که روز پنجشنبه توسط شورای نظامیان حاکم به عنوان نخست وزیر معرفی شد، گفته است که کابینه او در خدمت همه مردم مصر خواهد بود.

اما معترضان با توجه به سابقه نزدیکی او با حسنی مبارک رییس جمهور مخلوع مصر از انتخاب او خشمگین هستند و خواستار کنار رفتن نظامیان از قدرت و انتقال حکومت به مردم هستند.

در همین حال، سه دانشجوی آمریکایی که پیشتر در میدان تحریر بازداشت شده بودند، امروز، پس از چند روز بازداشت، از مصر اخراج شدند.

تعداد زیادی از معترضین در میدان تحریر چادر زده اند و یک محل جمع آوری آشغال نیز در میدان دایر شده است. دستفروشان با کالاهای خود در میان مردم می چرخند و به نظر می رسد که معترضان تا رسیدن به اهداف خود قصدی برای ترک میدان تحریر ندارند.

در همین حال، دبیر کل سازمان ملل متحد و دولت آمریکا به شورای نظامی حاکم بر مصر گفته اند که حکومت باید در اسرع وقت به مردم منتقل شود.

احمد محمد الطیب، شیخ الازهر، بالاترین مقام مذهبی اهل سنت جهان، هم با ارسال پیامی از تظاهر کنندگان حمایت کرده است.

از شنبه هفته گذشته تا کنون بیش از ۴۲ در درگیریهای مردم مصر با ماموران حکومت کشته شده و بیش از۳۰۰۰ نفر هم زخمی شده اند.

مطالب مرتبط