حزب عدالت و توسعه در انتخابات مراکش پیشتاز است

انتخابات مراکش حق نشر عکس Reuters
Image caption حزب میانه روی اسلامی عدالت و توسعه، در انتخابات پارلمانی مراکش پیشتاز است

نخستین نتایج رسمی انتخابات پارلمانی در مراکش حاکی از آن است که یک حزب اسلامگرای میانه رو، بخش عمده ای از آرای ریخته شده به صندوق ها را از آن خود کرده است.

نتایج اولیه منتشر شده توسط خبرگزاری رسمی دولتی مراکش نشان می دهد که حزب عدالت و توسعه تا کنون حدود ۴۰ درصد کرسی های پارلمان را از آن خود کرده است.

تا این لحظه تنها نتایج مربوط به ۵۰ کرسی از ۳۹۵ کرسی پارلمانی در مراکش در رسانه ها اعلام شده است.

رهبران این حزب اکنون با اعلام پیروزی، می گویند امیدوارند یک چهارم کرسی های پارلمان را به دست آورند.

از زمان اصلاح قانون اساسی مراکش توسط پادشاه آن کشور، این نخستین انتخاباتی است که در پاسخ به اعتراضات اخیر در مراکش برگزار می شود.

محمد ششم، پادشاه مراکش که خاندان او در ۳۵۰ سال گذشته بر مراکش سلطنت کرده است، برای جلوگیری از گسترش بهار عربی به آن کشور، دستور داد اصلاحات اساسی در قانون اساسی مراکش اعمال شود که در عمل بخش قابل توجهی از قدرت مطلقه را از او سلب خواهد کرد.

نتایج بدست آمده برای حزب عدالت و توسعه مراکش، یکی از تازه ترین موفقیت ها برای احزاب اسلامی پس از تحولات زنجیره ای اخیر در شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه است، که از آن به عنوان بهار عربی یاد می شود.

یک ماه پیش از این نیز حزب اسلامی نهضت در تونس، موفق شد اکثریت آراء در انتخابات آن کشور را که پس از کنار زدن حکومت پیشین تونس برگزار شده بود، به دست آورد.

حق نشر عکس AP
Image caption محمد ششم، پادشاه مراکش برای جلوگیری از گسترش بهار عربی به این کشور، دستور داد اصلاحات اساسی در قانون اساسی مراکش ایجاد شود

حزب عدالت و توسعه مراکش، نظام پادشاهی را به رسمیت می شناسد.

بر اساس قانون اساسی جدید مراکش که در ماه ژوئیه امسال به رفراندوم گذاشته شد و به تایید اکثریت مردم رسید، پادشاه مراکش باید از حزبی که اکثریت کرسی های پارلمان را بدست می آورد، نخست وزیر را انتخاب کند.

پیش از این، انتخاب نخست وزیر کاملا بر اساس تشخیص و سلیقه شخص پادشاه صورت می گرفت.

حزب عدالت و توسعه مراکش در سال ۱۹۹۷ میلادی تنها ۸ کرسی را در پارلمان در اختیار داشت. با افزایش محبوبیت این حزب میانه روی اسلامگرا، شمار کرسی های آن در سال ۲۰۰۲ میلادی به ۴۲ رسید.

سرانجام در سال ۲۰۰۷ میلادی، حزب عدالت و توسعه توانست با کسب ۴۷ کرسی پارلمانی، به دومین حزب بزرگ در پارلمان مراکش تبدیل شود.

توجه این حزب در ابتدا بر برخی موضوعات اجتماعی از جمله مخالفت با برگزاری جشنواره های تابستانی موسیقی و مخالفت با فروش مشروبات الکلی تمرکز داشت. اما به تازگی به مسایل فراگیرتری نظیر مبارزه با فساد و آمار بالای بیکاری در مراکش پرداخته است.

حتی در صورتی که حزب عدالت و توسعه ۱۰۰ کرسی پارلمانی را از آن خود کند، باز هم نیازمند آن خواهد بود که برای تشکیل دولت با احزاب دیگر ائتلاف کند.

مطالب مرتبط