ناتو: نظامیان پاکستان به احتمال زیاد در حمله ما کشته شده‌اند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

یک سخنگوی ناتو به بی‌بی‌سی گفته است که "به احتمال زیاد" نیروی هوایی ناتو عامل حمله مرگبار به یک پست بازرسی نظامی مرزی پاکستان بوده است.

ژنرال کارستن جاکوبسن با تسلیت مرگ سربازان پاکستانی گفت که ناتو در حال تحقیق در باره این رویداد است.

در عین حال، دولت پاکستان واکنش تندی به این حادثه نشان داده است.

مقام‌های پاکستان می‌گویند که در حمله هلیکوپترهای ناتو به یک پست بازرسی نظامی در نزدیکی مرز افغانستان، دست کم ۲۴ سرباز پاکستانی کشته شده‌اند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان این حمله را "هولناک" خوانده و در همین ارتباط، جلسه اضطراری کابینه را تشکیل داده است.

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه پاکستان در این مورد منتشر کرده، آمده است که آقای گیلانی با شدیدترین لحن ممکن، موضوع را با ناتو و آمریکا مطرح خواهد کرد.

این حمله حدود ساعت ۲ نیمه شب به وقت محلی، در حدود دو و نیم کیلومتری مرز افغانستان رخ داد و یکی از سخنگویان ارتش پاکستان گفته است که محل این حمله، منطقه قبیله‌نشین مهمند واقع در شمال غرب پاکستان بود.

ژنرال جاکوبسن گفت که گروهی متشکل از سربازان افغان و ناتو در منطقه حضور داشتند که "یک موقعیت تاکتیکی پیش آمد."

او توضیح بیشتری درباره این موقعیت نداد، ولی اضافه کرد که به دنبال این وضعیت "درخواست کمک هوایی" شد. او گفت: "ما مطلعیم که به احتمال زیاد همین، باعث تلفات شده است."

مقام‌های پاکستانی پس از این حادثه به بی‌بی‌سی گفتند که این حمله بی‌جهت و بدون هشدار قبلی بوده است و پاکستان به تلافی آن، مسیر تدارکاتی ناتو به افغانستان را خواهد بست.

بر اساس گزارش‌ها، پاکستان این تصمیمش را عملی کرده است.

نیروهای نظامی پاکستان در منطقه‌ای که حمله رخ داده است، درگیر جنگ با طالبان هستند.

آمریکا از چند ماه قبل پیکارجویان مناطق قبیله‌نشین پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان را هدف حمله قرار داده است.

سال گذشته، هلیکوپترهای آمریکا به طور تصادفی دو سرباز پاکستانی را در نزدیکی مرز کشتند و این موضوع باعث شد پاکستان به طور موقت مرز خود را ببندد و مانع عبور تدارکاتی شود که از طریق این کشور برای نیروهای ناتو در افغانستان ارسال می‌شود.

شعیب حسن، خبرنگار بی‌بی‌سی در کراچی، می‌گوید که "مقام‌های خشمگین پاکستانی تاکید دارند که در زمان حمله تازه، پیکارجویان هیچگونه فعالیتی در منطقه نداشته‌اند."

به نظر می‌رسد حمله ناتو ضربه تازه‌ای به روابط آمریکا و پاکستان باشد.

روابط دو کشور در ماه مه که آمریکا اسامه بن لادن را در خاک پاکستان کشت، تیره شد و روند روابط به تازگی رو به بهبودی گذاشته بود.

مطالب مرتبط