ادامه خشونت‌ها در سوریه؛ اتحادیه عرب تشکیل جلسه می‌دهد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که دست‌کم ۱۰ سرباز و عضو نیروهای امنیتی این کشور در درگیری با افرادی که از ارتش فرار کرده‌اند، کشته شده‌اند. فراریان از ارتش سوریه، به مخالفان دولت پیوسته‌اند.

گفته شده است که این درگیری‌ها در ساعات پایانی جمعه شب و در نزدیکی شهر دیرالزور رخ داده است.

در عین حال، نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب روز شنبه، ۲۶ نوامبر، اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید علیه سوریه را بررسی می‌کنند.

این نشست پس از آن تشکیل می‌شود که دولت سوریه ضرب‌الاجل اتحادیه عرب برای پذیرش هیاتی از ناظران این اتحادیه در خاک سوریه را نادیده گرفت.

حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه، یکی از مفاد توافقنامه پیشنهادی این اتحادیه برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه بود. براساس این توافقنامه، دولت سوریه باید به ۵۰۰ نفر از ناظران اتحادیه عرب اجازه می‌داد تا برای بررسی وضعیت این کشور از نزدیک، وارد خاک سوریه شوند.

اما بر اساس گزارش‌ها، دولت سوریه خواسته بود که تعداد ناظران از ۵۰۰ نفر به ۴۰ نفر کاهش پیدا کند.

اتحادیه عرب روز پنجشنبه گذشته اعلام کرد که برای پذیرش این ناظران، تا ۲۴ ساعت به دولت سوریه فرصت می‌دهد، در غیر اینصورت، اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه را بررسی خواهد کرد.

گفته شده است که تحریم‌های اقتصادی اتحادیه عرب علیه سوریه احتمالا شامل تعلیق پروازها به سوریه، توقف مبادلات با بانک مرکزی این کشور و نیز توقیف اموال و دارایی‌های این کشور خواهد بود.

به باور برخی ناظران، اعمال چنین تحریمی، می‌تواند زمینه را برای تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه سوریه فراهم کند.

در عین حال، سازمان ملل متحد نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر اعدام و شکنجه شهروندان سوریه از جمله کودکان هشدار داده است.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه از ماه مارس (برای نزدیک به هشت ماه) بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط