طنطاوی: انتخابات پارلمانی مصر فردا برگزار می شود

حق نشر عکس AFP
Image caption حسین طنطاوی گفته است که نقش ارتش دفاع از ملت مصر است

در مصر، حسین طنطاوی، رئیس شورای حاکم نظامی گفته است که انتخابات مطابق با برنامه ریزی انجام شده، فردا ( دوشنبه ۲۸ نوامبر)، برگزار خواهد شد. این درحالی است که نا آرامی های سیاسی در این کشور در حال افزایش است.

آقای طنطاوی گفته است که او به هیچ گروهی اجازه نمی دهد که فشاری بر نیروهای مسلح وارد کند و تاکید کرد که نقش ارتش دفاع از ملت است. او همچنین از محمد البرادعی و عمر موسی، دو تن از نامزدهای سرشناس پست ریاست جمهوری خواسته تا از کمال جنزوری، نخست وزیر جدید مصر حمایت کنند.

این در حالی است که قرار است امروز بار دیگر راهپیمایی هایی در اعتراض به عدم انتقال قدرت از نظامیان به دولتی غیر نظامی صورت بگیرد.

آقای البرادعی که از حمایت معترضات در میدان تحریر برخوردار است، تمایل خود را به ایجاد دولتی غیرنظامی اعلام کرده است.

ادامه اعتراضات

وقوع درگیری های پراکنده میان معترضان و نیروهای دولتی در مصر روز گذشته شنبه ۲۶ نوامبر ادامه داشت.

در قاهره، پایتخت مصر، معترضان با تجمع در میدان تحریر سعی کردند مانع ورود آقای جنزوری نخست وزیر جدید، به ساختمان دولتی شوند.

وزارت کشور مصر صبح شنبه مرگ یک جوان ۱۹ ساله را تایید کرد .

آقای جنزوری ۷۸ ساله، که روز پنجشنبه گذشته توسط شورای نظامیان حاکم به عنوان نخست وزیر معرفی شد، گفته است که کابینه او در خدمت همه مردم مصر خواهد بود.

اما معترضان با توجه به سابقه نزدیکی او با حسنی مبارک رییس جمهور مخلوع مصر از انتخاب او خشمگین هستند و خواستار کنار رفتن نظامیان از قدرت و انتقال حکومت به مردم هستند.

مطالب مرتبط